EğitimGündem

Sınavlar iptal mi? Bakan Selçuk son dakika açıkladı!

Yüz yüze eğitimin başlamasına çok az bir süre kala öğrenciler sınavlar iptal mi olacak? sorusunun cevabını daha sık araştırmaya başladı. Koronavirüs yüzünden online olarak eğitimlerine evlerde devam eden ilkokul, 8 ve 12. sınıflar için yüz yüze eğitim 1 Mart Pazartesi günü başlıyor. Peki, okullarda sınavlar iptal mi olacak? Bakan Selçuk son dakika açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullardaki sınavlar hakkında son durumu açıkladı. Bakan, yaptığı açıklamasında Mart ayının sonuna kadar illerdeki durumların takip edileceği ve yüksek riskli olan illerde özel kararların alınabileceğinin altını çizdi.

İLLERDE VAKALARA GÖRE SINAVLARA BAKILACAK

Ziya Selçuk, okullarda sınavlar iptal mi olacak? sorusunun cevabını şu şekilde belirtti:

“Mart ayının sonuna kadar illerin durumuna bakarak, yüksek riskli iller belirlenecek ve çok yüksek riskli olan ilde, iklin hıfzıssıhha kurulu, o ille ilgili özel kararlar verebilir. Bu hafta sınav yapmayalım, okul açmayalım diyebilir. Bizim genel prensipler konusunda kurallarımız avar. Ama illerin vaka sayısından durumu iller tarafından belirlenecek.

O kurul diyebilir ki bu ilde vaka çok az okulları açıyoruz, sınavları yapıyoruz diyebilir. Bazı iller de vakalar çoksa açmazlar. İllerde vakaların durumuna göre sınavlara bakacağız”

“HİÇBİR SINAV YAPMAZSAK, SÜREKLİ BİRİM OLUŞACAK”

Bakan Selçuk, “Neden sınavların iptal olmaması” gerektiği konusuna ilişkin ise, konuların çok fazla olmadığı ve öğrencilerin 1 Kasım’a kadar zorunlu olduğunu belirterek, şu ifadeleri kaydetti:

“Bizim sınavda sorumlu tuttuğumuz yer 1 Kasım’a kadar olan süre. Zaten çok az konu var. Biz eğer hiçbir sınav yapmazsak, hiç eğitim faaliyetlerini dikkate almazsak, sürekli olarak bir birikim oluşacak. Bizim geleceğe yönük eğitim ihtiyaçları var. Önümüzdeki ay okullar açıldı hangi grubun neye ihtiyacı var. Onları belirleyeceğiz.

Ve orada çok küçük bir konudan sorumluı olmak, öğrencileri teşvik edecek. Dersler var mı var , soru çözümleri var mı var. Kitaplar var mı var. Netice itibarıyla bu sınavların yapılıp yapılmasını danışarak karar alıyoruz. Bu sadece eğitimsel bir iş değil aynı zamanda sağlık açısından iş”

“OKUL SON DERECE KONTROLLÜ BİR YER”

“Köy okulları açıldı 1 Mart’ta 1. sınıflar ve 8 ile 12 ‘nci sınıflar da gelecek. Zaten okullar işleyecek. 1 milyon öğrenci zaten okullarda. Ve okulların temizliği konusunda tüm öğretmenlerin personeller son derece duyarlılar. Okul son derece kontrollü bir yer.”

Geçen sene LGS oldu ama LGS sonrası vaka artmadı. Bu masa başında değil istişare ile alınacak karar.  Öğrencilerin devam zorunluluğu yok”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir