Sağlık

Saç dökülmesine karşı etkin çözüm yolları! Saç dökülmesine karşı uygulanan tedavi yöntemleri nelerdir?

Saçınız dökülmeye başladıysa bu makale tam sizin için! Saç dökülmelerine karşı en etkin çözüm yolları nelerdir? Lazer tedavisi saç dökülmelerine karşı çözüm olabilir mi? Kalıcı saç dökülmesine karşı uygulanan tedavi yöntemleri nelerdir? İlaç tedavisi var mı?

Saç dökülmesi (alopesi) sadece kafa derinizi veya tüm vücudunuzu etkileyebilir ve geçici veya kalıcı olabilir. Kalıtım, hormonal değişiklikler, tıbbi durumlar veya yaşlanmanın normal bir parçası olabilir. Herkes kafasındaki saçını kaybedebilir, ancak erkeklerde daha yaygındır.

Kellik, tipik olarak saç derinizden aşırı saç dökülmesi anlamına gelir. Yaşla birlikte kalıtsal saç dökülmesi, kelliğin en yaygın nedenidir. Bazı insanlar saç dökülmesinin tedavi edilmeden ve gizlenmeden ilerlemesine izin vermeyi tercih eder. Diğerleri saç stilleri, makyaj malzemeleri, şapkalar veya eşarplarla örtebilir. Yine de diğerleri daha fazla saç dökülmesini önlemek veya büyümeyi yeniden sağlamak için mevcut tedavilerden birini seçer.

SAÇ DÖKÜLMELERİNE KARŞI TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Bazı saç dökülmesi türleri için etkili tedaviler mevcuttur. Saç dökülmesini tersine çevirebilir veya en azından yavaşlatabilirsiniz. Düzensiz saç dökülmesi (alopesi areata) gibi bazı durumlarda, saçlar bir yıl içinde tedavi edilmeden yeniden uzayabilir. Saç dökülmesine yönelik tedaviler arasında ilaçlar ve ameliyat yer alır.

İlaç tedavisi

Saç dökülmeniz altta yatan bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, o hastalığın tedavisi gerekli olacaktır. Saç dökülmesine belirli bir ilaç neden oluyorsa, doktorunuz birkaç ay boyunca kullanmayı bırakmanızı tavsiye edebilir.
Kalıp (kalıtsal) kelliği tedavi etmek için ilaçlar mevcuttur. En yaygın seçenekler şunları içerir:
Minoxidil (Rogaine). Reçetesiz (reçetesiz) minoksidil sıvı, köpük ve şampuan formlarında gelir. En etkili olması için, ürünü kadınlar için günde bir kez, erkekler için günde iki kez saç derisine uygulayın. Birçok kişi saç ıslakken sürülen köpüğü tercih eder.

Minoksidil içeren ürünler, birçok kişinin saçlarını yeniden büyütmesine veya saç dökülme oranını yavaşlatmasına veya her ikisine birden yardımcı olur. Daha fazla saç dökülmesini önlemek ve saçların yeniden uzamasını başlatmak için en az altı aylık tedavi gerekir. Tedavinin sizin için işe yarayıp yaramadığını söylemek birkaç ay daha alabilir. Yardımcı oluyorsa, faydaları korumak için ilacı süresiz olarak kullanmaya devam etmeniz gerekir.
Olası yan etkiler arasında kafa derisi tahrişi ve yüzün ve ellerin bitişiğindeki ciltte istenmeyen tüy büyümesi yer alır.

Finasteride (Propecia). Bu erkekler için reçeteli bir ilaçtır. Her gün hap olarak alıyorsun. Finasterid kullanan birçok erkek saç dökülmesinde yavaşlama yaşar ve bazıları yeni saç büyümesi gösterebilir. Sizin için işe yarayıp yaramadığını söylemek birkaç ay alabilir. Herhangi bir avantajı korumak için almaya devam etmeniz gerekecek. Finasteride, 60 yaşın üzerindeki erkeklerde işe yaramayabilir.

Finasteridin nadir görülen yan etkileri arasında cinsel istek ve cinsel işlevin azalması ve prostat kanseri riskinin artması yer alır. Hamile olan veya olma ihtimali olan kadınların ezilmiş veya kırılmış tabletlere dokunmaktan kaçınması gerekir.

Diğer ilaçlar

Diğer oral seçenekler arasında spironolakton (Carospir, Aldactone) ve oral dutasterid (Avodart) bulunur.

SAÇ EKİMİ AMELİYATI

Kalıtsal saç dökülmesi için saç ekimi en etkin çözümler arasında gösteriliyor. En sık görülen kalıcı saç dökülmesi tipinde sadece başın üst kısmı etkilenir. Saç ekimi veya restorasyon ameliyatı, kalan saçınızın çoğunu yapabilir.

Bir saç ekimi prosedürü sırasında, bir dermatolog veya kozmetik cerrah, saçları kafanın saç olan bir kısmından alır ve kel bir noktaya nakleder. Her saç parçası bir ila birkaç kıl içerir (mikrograftlar ve minigraftlar). Bazen birden fazla saç grubu içeren daha büyük bir deri şeridi alınır. Bu prosedür hastanede kalmayı gerektirmez, ancak ağrılıdır, bu nedenle herhangi bir rahatsızlığı hafifletmek için size bir sedasyon ilacı verilecektir. Olası riskler arasında kanama, morarma, şişme ve enfeksiyon yer alır. İstediğiniz etkiyi elde etmek için birden fazla ameliyata ihtiyacınız olabilir. Kalıtsal saç dökülmesi eninde sonunda ameliyata rağmen ilerleyecektir.
Kelliği tedavi etmeye yönelik cerrahi prosedürler genellikle sigorta kapsamında değildir.

LAZER TEDAVİSİ

Gıda ve İlaç Dairesi, erkeklerde ve kadınlarda kalıtsal saç dökülmesi tedavisi için düşük seviyeli bir lazer cihazını onayladı. Birkaç küçük çalışma, saç yoğunluğunu iyileştirdiğini göstermiştir. Uzun vadeli etkileri göstermek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

YAŞAM TARZI VE EV İLAÇLARI

Görünüşün hakkında daha iyi hissetmeni sağlayacak bir yöntem bulmak için çeşitli saç bakım yöntemlerini denemek isteyebilirsin. Örneğin, hacim kazandıran, saçınızı renklendiren, genişleyen kısmı daha az fark edilir kılan bir saç modeli seçin. Peruk veya uzatma kullanın veya başınızı tıraş edin. Fikirler için bir saç stilistiyle konuşun. Bu yaklaşımlar kalıcı veya geçici saç dökülmesini ele almak için kullanılabilir.

Saç dökülmeniz tıbbi bir durumdan kaynaklanıyorsa, peruk maliyeti sigorta kapsamında olabilir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN NE YAPILABİLİR?

Önemli stresler veya son yaşam değişiklikleri de dahil olmak üzere önemli kişisel bilgileri listeleyin .
Aldığınız tüm ilaçların, vitaminlerin ve takviyelerin bir listesini yapın .
Doktorunuza soracağınız soruları listeleyin .
Doktorunuzla zamanınız sınırlıdır, bu nedenle bir soru listesi hazırlamak, birlikte geçirdiğiniz zamanın çoğunu geçirmenize yardımcı olacaktır. Zamanın dolması durumunda sorularınızı en önemliden en az önemli olana doğru listeleyin. Saç dökülmesi için doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular şunlardır:

Saç dökülmeme ne sebep oluyor?
Başka olası nedenler var mı?
Ne tür testlere ihtiyacım var?

Saç dökülmem kalıcı mı yoksa tekrar uzayacak mı? Ne kadar sürer? Tekrar büyüdükten sonra farklı bir dokuya sahip olacak mı?

En iyi hareket tarzı nedir?
Diyetimi veya saç bakımı rutinimi değiştirmeli miyim?
Uymam gereken herhangi bir kısıtlama var mı?
Bir uzman görmeli miyim? Bunun maliyeti ne olacak ve sigortam bir uzmanla görüşmeyi karşılayacak mı?
Bana yazdığınız ilacın jenerik bir alternatifi var mı?
Yanımda götürebileceğim herhangi bir broşür veya başka basılı materyal var mı?
Hangi web sitelerini tavsiye edersiniz?
Doktorunuzdan ne beklemelisiniz
Doktorunuz muhtemelen size birkaç soru soracaktır. Onları cevaplamaya hazır olmak, daha fazla zaman harcamak istediğiniz herhangi bir noktayı gözden geçirmek için zaman ayırabilir. Doktorunuz sorabilir:

Saç dökülmesini ilk ne zaman yaşamaya başladınız?
Saç dökülmeniz sürekli mi yoksa ara sıra mı oldu?
Zayıf saç uzaması, saç kırılması veya saç dökülmesi fark ettiniz mi?
Saç dökülmeniz düzensiz mi yoksa genel mi?
Geçmişte benzer bir problem yaşadınız mı?
Yakın ailenizden herhangi biri saç dökülmesine maruz kaldı mı?
Düzenli olarak hangi ilaçları veya takviyeleri alıyorsunuz?
Saç dökülmenizi iyileştiren bir şey var mı?
Saç dökülmenizi kötüleştiren bir şey varsa ne olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir