GenelSağlık

Van’da üretiliyor! Koronavirüsü yüzde 99,9 yok ediyor!

Dünyanın mücadele içerisinde olduğu ölümcül koronavirüs salgınına ilişkin herkesi heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Van’da bir firmanın üretmiş olduğu cihaza 4 ülkeden talep gelirken, cihazın koronavirüsü yüzde 99,9 oranında yok ettiği ortaya çıktı.

Van İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) koronavirüse karşın yeni bir cihaz geliştirdi. İran asıllı Yüksek Makine Mühendisi Dr. Mehrdad Fojlaley, nano ve plazma teknolojisinden yararlanarak havada bulunan virüs, bakteri ve kötü kokuları yok ediyor.

Dr. Fojalaley daha sonra Türkiye’yi de etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşın dezenfekte cihazını üreterek, cihazın test aşamalarını gerçekleştirmeye başladı.

YÜZDE 99,9 YOK EDİYOR

Cihazın test sonuçları açıklandı. Plazma teknolojisi ile gerçekleştirilen çalışma sistemi ile havadaki bakteri ve virüsleri yüzde 99,9 oranında yok ettiği ortaya çıktı.

BAKTERİ DENETİMİ ONAYLANDI

Yüksek Makine Mühendisi Dr. Mehrdad Fojlaley, cihazın havadaki bakteri ve virüsleri yok ettiğini belirterek şunları söyledi:

“İlk olarak Türkiye, daha sonra da İngiltere’deki akredite laboratuvarlarında direkt korona ve influenza virüsleri üzerinde denetim yapıldı. Cihaza onay geldikten sonra talepler de artmaya başladı. Taleplerin çoğunluğu ise Avrupa’dan geldi. Özellikle İngiltere, Hollanda, İsveç ülkelerinden talep oldu. Bu ülkelere ihracatını da yaptık. İran İslam Cumhuriyeti’ne çok sayıda ihracatımız oldu. İran’ın Sağlık Bakanlığı’ndan da onay alındı. Cihaza Dubai’deki akredite laboratuvarından da bakteri denetimi yapıldı ve oylandı”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir