Ekonomi

Erken normalleşme kararının bilançosu ağır oldu!

İYİ Parti Isparta Milletvekili AYLİN CESUR, erken normalleşme kararından sonra gelinen noktalara değindi. Erken normalleşmenin sonucu ortaya çıkan ağır blanço tablosuna değinen Cesur, şu bilgilendirmelerde bulundu;

NORMALLEŞMENİN BİLANÇOSU

Sağlık Bakanımız bir yıldır açıklamalar yapıyor. Geçen sene bugünlerde, hatta bir ay sonra, 1 Nisanda “Biz, bu virüsün, yani Covid-19’un bu kadar hızlı yayıldığını bilmiyorduk.” demişti. Biz de 30 Ocakta “Çok önemli, yayılır bu, aman.” deyip önerge vermiştik, sürekli söylemeye devam ediyorum, bu konuya her çıktığımda. Niye söylüyorum? Şimdi, yine Sağlık Bakanı açıklamalar yapıyor ve diyor ki: “Normalleşeceğiz.” Biraz sonra açıklayacağım. Şimdi, bu sürede ne oldu? 2 milyon 711 bin hastamız, 383’ü sağlık çalışanı, 28 bin 638 vatandaşımızı da kaybettik. Sadece bununla kalmadık, aslında bunun iki katı da ölümler, PCR negatifleri de sayarsak. Bir de aynı zamanda 100 bin esnaf kepenk kapattı, borçlular, icralar arttı, geniş tanımlı işsizlik arttı, iflaslar zinciri arttı ve zincirler hâlâ kapıda duruyor çünkü destek yok. Yani yok denecek kadar az ve aslında var diyecek kadar da yok. Yani 1 Haziranda bütüncül veya çağdaş bir pandemi yönetimi olmadığı için erken normalleşme kararı alarak daha sonra günlük 30 bin vakaları gören Türkiye, bugün bir yenisiyle daha karşı karşıya.

VATANDAŞA SAĞLANAN NAKİT DESTEĞİ

31 Mart 2020’de dünya ekonomik destek paketleri açıklarken, biz İYİ PARTİ Grubu olarak “Vatandaşa ayrılan kaynak çok az, salgın destekleri yetersiz ve millî gelirlerinin yüzde 10-12’sini ayırıyor devletler, siz de bu şekilde ayırın, bizim de böyle yapmamız gerekiyor.” dedik ve 2020 biterken IMF verilerine göre, Türkiye’de vatandaşlara sağlanan nakit desteğinin millî gelire oranı yüzde 1,1. Bu neyi ifade ediyor size? Belki hiçbir şey etmiyor ama şöyle söyleyeyim: Dünyada biz Meksika’dan sonra sonuncuyuz yani bizden daha kötü bir Meksika var. Şimdi, gelişmekte olan ülkeler ortalamasına bakıyorsun yüzde 3,5; gelişmiş ülkeler yüzde 12,5; biz de yüzde 1,1. Daha iyi anlaşıldı mı? Anlaşılmadıysa bir de şöyle söyleyeyim: Salgın ekonomik destek paketinde vatandaşlara ayrılan pay, biz de yüzde 11,1. Vatandaşa bunu veriyorsunuz paketten ve burada da dünyada sonuncuyuz, bütün dünya ülkeleri arasında sonuncuyuz. Desteklerin yüzde 89’unu şirketlere ve bankalara veriyorsunuz, sözde destek veriyorsunuz yani. Gelişmekte olan ülkeler yüzde 58, gelişmiş ülkeler yüzde 53 veriyor vatandaşına.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir