Gündem

Son dakika Sağlık Bakanlığı’ndan 81 ile yeni yazı! Mesai saatleriyle ilgili flaş karar!

Gelen bir son dakika haberine göre Sağlık Bakanlığı’ndan 81 ile yeni yazı gönderildi. Bu kapsamda koronavirüs salgını döneminde alınacak olan yeni tedbirler belli oldu. Salgına ilişkin Mart 2020 tarihinden itibaren yürürlükte olan tüm yazılar kaldırılarak, kamu kurum ve kuruluşlar için yeni bir düzenleme yapıldı.

Sağlık Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği yazıya göre kamu kurum ve kuruluşlarında normal düzen ve mesai saatlerine geri dönüş yapıldığı ifade edildi. Konuyla ilgili Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, “COVID-19 kapsamında kamu kurum  ve kuruluşlarında normalleşme ve alınacak tedbirler” başlığında yeni bir yazı yayımlandı. Detaylar haberimizde

YENİ KONTROLLÜ NORMALLEŞMEYE UYGUN DÜZENLEME YAPILDI

1 Mart tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yeni Kontrollü Normalleşme” için alınan kararları tek tek açıklamıştı. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı bugün yayımladığı kararlar birlikte, daha önce yayımlanan genelgedeki hükümler kaldırılarak, yeni kontrollü normalleşme için alınan kararları 9 maddede sıraladı.

9 MADDELİK KARAR

Sağlık Bakanlığı’nın gönderdiği resmi yazıda istihdam şeklinde bakılmadan merkez ve taşra teşkilatında çalışan personelle ilgili düzenlemede şu ifadeler yer aldı:

“COVID-19 hastalığı için risk grubunda olan kanser hastaları ve  organ nakli olanların durumları, Bakanlık merkez teşkilatında birim amirlerince,  Bakanlığın ilgili ve bağlı kuruluşlarında, kuruluşun en üst amirince, illerde İl  Sağlık Müdürü, ilçelerde İl Sağlık Müdürleri ile istişare etmek suretiyle İlçe  Sağlık Müdürü/Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı ve sağlık tesislerinde ise  Başhekimliklerce değerlendirilerek idari izinli sayılıp sayılmayacaklarına karar  verilecek.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının 2 Haziran 2020’deki genel  yazıları uyarınca, Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görev yapan hamile  personele, hamileliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan süre içerisinde  idari izin verilmesi uygulamasına devam edilecek.

Her ne sebeple olursa olsun bu süreçte görevinden çekilme (istifa)  talebinde bulunan personelin talepleri kabul edilmeyecek.

Personelin talebi halinde, 27 Kasım 2020’deki genel yazımız ile  durdurulan, eşinin emekliye ayrılmasından kaynaklı atama, öğrenim durumuna dayalı  atama, alt ve üst hizmet bölgelerine atama ile karşılıklı yer değiştirme ve  engelli durumundan kaynaklı atamalara müsaade edilecek.

27 Ağustos 2020 tarihli ‘esnek çalışma’ konulu genel yazımız  yürürlükten kaldırılmış olup Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görev  yapan bütün personel, 2 Mart 2021’de tam zamanlı olarak mesailerine devam edecek.  Gerektiğinde illerde valilerce farklı mesai saatleri belirlenmesi halinde mesai  konusunda bu saatlere riayet edilecek.

Bakanlığımız uhdesinde görev yapmakta iken başka kamu kurum ve  kuruluşlarına atanma talep eden personele, muvafakat verilmesi uygulamasına  müsaade edilecek. İstanbul’a yönelik 6 Nisan 2020’deki ‘personel hareketleri’  konulu genel yazımız yürürlükten kaldırıldı.

Sağlık hizmetinin sunumunda artan acil bir ihtiyaç olması halinde,  idari izinli sayılan personelin, mezkur izinlerinin sonlandırıp görevlerine  dönmelerinin sağlanmasına ilişkin olarak kurum amirlerine yetki verilmiş olup, bu  kapsamda izin kullanan personele mücbir sebepler dışında ikamet ettikleri il  dışına çıkmamaları bildirilecek.

Kamu sağlık hizmetinde ihtiyaç duyulan durumlarda Bakanlığımızca  zorunlu olarak iller arası geçici görevlendirilen (resen) personelin derhal  ayrılışının yapılarak görevlendirildiği yere gitmesi sağlanacak.

Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan bütün personelin  maske kullanması, çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda  gerekli mesafenin ayarlanması, bu mahaller ile kamuda kullanılan araçlarda  dezenfekte işlemlerinin yapılması hususunda kurum amirlerince gerekli tedbirler  alınacak”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir