GündemSağlık

Son dakika Sağlık Bakanlığı’ndan mutasyonlu virüsle ilgili yeni karar!

Gelen bir son dakika haberine göre Sağlık Bakanlığı mutasyonlu koronavirüse ilişkin yeni bir karar aldı. Yapılan açıklamada İngiltere varyantını tespit edilen kişiler 10 günlük izolasyon süresinin sonunda test yaptırmadan ve test sonuçlarının negatife dönmeleri beklenmeden izolasyonları sonlandırılacak.

Türkiye uzun bir süredir koronavirüs salgınıyla mücadele ederken, geçtiğimiz aylarda İngiltere mutasyonunun da ülkemizde görüldüğü açıklanmıştı. Bugün Sağlık Bakanlığı tarafından mutasyonlu koronavirüs ile ilgili yeni bir kararın alındığı duyuruldu.

GÜNCELLEME YAPILDI

Konuyla ilgili Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’nde güncelleme yapıldı. Buna göre Güney Afrika ve Brezilya koronavirüsüne yakalanan kişilere 10 gün sonra izolasyon verilecek.

TEST SONUCUNA BAKILMADAN İZOLASYON SÜRESİ SONLANDIRILACAK

Mutasyonlu koronavirüs tespit edilen kişi, karantina süresi (10 günlük süre) dolunca, test sonucuna bakılmadan karantinaları sonlandırılacak.

Benzer bir karar Çin’in Wuhan kentinde de mutasyona uğramayan virüs için uygulanıyor. Kişilerde 10 günlük izolasyon sonrasında negatiflik aranmadan karantinaları sonlandırılıyor. Aynı zamanda bölgede 5’nci gün PCR testleri negatife dönen kişilerin karantinaları da 7’nci gün sonlandırılıyor.

KARANTİNA SÜRESİ BİTİNCE TEST ZORUNLULUĞU YOK

Türkiye’de erken dönemde negatif sonuç alan kişilerin karantina süreleri dolmadan izolasyonları sonlandırılmayacak. Fakat karantina süresi dolunca kişilerin PCR testleri yaptırmalarına gerek kalmayacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir