Eğitim

MEB resmen duyurdu! Okullar bütün yaz açık kalacak!

Koronavirüs salgını kapsamında öğürenciler, uzun bir süredir, eğitimlerine online olarak devam ediyordu. 2 Mart itibariyle yüz yüze başlayan öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni bir takvim üzerinde çalıştığı belirtildi. buna göre okullar tüm yaz açık olacak. Detaylar haberimizde

Koronavirüs yüzünden bir türlü tam olarak eğitimini alamayan öğrenciler için yeni bir proje gündemde. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı “Gönüllü Okul” projesi hazırlıyor. Proje kapsamında okullar Temmuz ve Ağustos aylarında açık olurken, yeni eğitim öğretim yılının 31 Ağustos tarihinde başlaması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, açıklamasında okulların 2 Temmuz tarihine kadar açık olacağını duyurmuştu. Okullar 2 Temmuz’da kapanacak olmasına rağmen MEB tarafından yeni bir proje hazırlanıyor.

OKULLAR TÜM YAZ AÇIK KALACAK

MEB’in hazırladığı programa göre okulların tüm yaz açık kalması hedefleniyor. Bu şekilde tüm sınıf düzeylerindeki eksiklikler tamamlanmış olacak. Ya tüm ya da belirli derslerden öğrenciler okula çağrılacak. Ancak burada gönüllüğün esas olacağı belirtildi. Eğitimciler bir süredir okullardan uzak kalan öğrencilerin katılımının yüksek olacağını belirtiyor.

ÖĞRETMENLERE EK ÜCRET

Öğrenciler gibi, öğretmenlere de isteğe bağlı olarak çalışma planı hazırlanacak. Gönüllü olarak çalışmak isteyen öğretmenlere çalıştıkları dönem için ek ücret ödenecek. Bu uygulamanın 2 Temmuz’dan 31 Ağustos tarihine kadar devam etmesi bekleniyor.

KARNELER 2 TEMMUZ’DA VERİLECEK

2 Mart tarihinde başlayan yüz yüze eğitim sonrasında 2 Temmuz tarihinde öğrencilere karne verilecek. Sınavlar ne zaman yapılırsa yapılsın, öğrenciler hangi sınıfta olursa olsun karnelerin 2 Temmuz’da verileceği belirtildi. Eksik kalan konular için telafi eğitimi devreye girecek.

HAZIRLANAN EĞİTİM TAKVİMİ

MEB’in üzerinde çalıştığı eğitim takvimi şu şekilde:

2 Mart: İkinci dönem yüz yüze eğitim başladı.

8 Mart: Liselerde yüz yüze sınavlar başladı.

6 Haziran: Liselere Geçiş Sınavı yapılacak.

26 Haziran: Temel Yeterlilik Testi (TYT) yapılacak.

27 Haziran: Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) yapılacak.

2 Temmuz: Okulların kapanış tarihi.

2 Temmuz-31 Ağustos: Gönüllü okul projesi yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir