Ekonomi

Kapasite sınırı kalkınca bilet fiyatları normale döndü! Mayıs’a kadar zam yapılmayacak!

Koronavirüs salgını yüzünden otobüslerde kapasite sınırlaması getirilmişti. Araçların sadece yüzde 50 dolu olarak seyahat etmesi ve giderlerin değişmemesi, bilet fiyatlarının zamlanmasına neden oldu. Konuyla ilgili yapılan yeni düzenleme ile birlikte fiyatlar normale döndü.

Konu ile ilgili açıklama TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım tarafından yapıldı. Yıldırım, yapmış olduğu açıklamasında Mayıs ayına kadar bilet fiyatlarında değişiklik yapılmayacağını ve sektör içerisinde her yıl Mayıs ayında bir güncelleme yapıldığını hatırlattı.

8 MART’TA KALDIRILDI

Hava yollarında uygulamanın devam ettiğini, ancak servis ve demir yolu taşımacılığında kısıtlamaların devam ettiğini belirten Yıldırım, “Son olarak İçişleri Bakanlığının 8 Mart’ta yayımladığı genelgeyle 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu kapsamındaki taşımacılık faaliyetlerinde kapasite kısıtlaması kaldırıldı” dedi.

BİLET FİYATLARINDA ARTIŞ YOK

Bilet fiyatlarının kapasitenin kalkması ile birlikte normale döndüğünü, Mayıs ayına kadar da herhangi bir artış yapılmayacağını belirten Yıldırım, şunları söyledi:

“Kapasite sınırlamasının kaldırılmasını müteakip bilet fiyatları da salgın öncesi rakamlara düşürüldü. Mayısa kadar otobüs bileti fiyatlarında artış söz konusu değil. Sektörde her yıl mayısta bilet fiyatlarında düzenleme yapılıyor. Buna karşın bu yıl da bazı firmalarımız mayısta fiyat artışı yapmayı düşünmüyor”

NORMALLEŞME İLE BİRLİKTE OTOGAR ÇIKIŞ ÜCRETLERİ ALINMAYA BAŞLANDI

Normalleşme adımlarıyla birlikte otobüslerden, otogar çıkış ücretlerinin alınmaya başlandığını ancak bu ücretin tam normale dönene kadar alınmaması gerektiğini ifade eden Mustafa Yıldırım, “”Otobüslerimiz tam kapasite çalışmaya başladı ancak üniversitelerin uzaktan eğitim vermesi, tatil döneminin olmaması nedeniyle hala otobüslerimiz dolmuyor. 2019 yılında yıllık 200 milyon yolcu taşıyan otobüslerimiz, bu dönem yıllık 50 milyon yolcu taşıyor. Biz hala yolculuklarda otobüsün masraflarını bile çıkartamıyoruz. Bu nedenle belediyelerimizden ricamız, sektör biraz toparlanıncaya kadar otogar çıkış ücretlerini kaldırmaları ya da yüzde 50 indirimli almalarıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir