Gündem

Mutasyonlu koronavirüs vakalarının patladığı ilde hayati uyarı! Maskeyi böyle kullanın!

Koronavirüs salgınında özellikle son dönemlerde vaka sayılarının ciddi derecede yükseldiği Samsun'a ilişkin hayati derecede önemli bir uyarı geldi. Konu ile ilgili açıklama yapan Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nurullah Dikmenk yaptığı açıklamasında sosyal mesafenin artık 2 metre olması gerektiğini belirtirken, vatandaşların çift maske takması gerektiğini söyledi.

Dr. Nurullah Dikmen, yaptığı açıklamasında “1,5 metre dediğimiz sosyal mesafeyi artık 2 metreye çıkarmalıyız ve 2 maske takalım” dedi.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER ARASINDA İLK SIRADA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın geçtiğimiz günlerde yayımladığı koronavirüs risk haritasında Samsun’un çok yüksek riskli iller arasında ilk sırada olduğu görüldü. Bunun üzerine İl Sağlık Müdür Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, açıklamasında bilgilendirmelere rağmen vaka sayılarının artmaya devam ettiğini söyleyerek, durumun mutant virüsten kaynaklandığının altını çizdi.

“KONUŞMALARIMIZI 10 DAKİKA İNDİRELİM”

Dr. Dikmen, Samsun’un Çok Yüksek Riskli (Kırmızı) İller arasında olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

“Mutant virüsler, virüsün genetik yapısında meydana gelen değişliktir ve bulaşması daha kolaydır. Bu da genel olarak insanlığın lehine olan bir durumdur ama Covid-19’da daha bilmediğimiz şeyler var. Şu an, Covid-19’u, gençler daha kolay atlatılıyor ama ileri yaş ve ek hastalığı olan kişiler ise ağır geçiriyor. Bunun için tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor. Konuştuğumuz insanlarla sosyal mesafemize dikkat etmeliyiz, 1,5 metre diyorduk, artık bunu 2 metreye çıkarmalıyız. 15-20 dakika konuşmayalım, bunu 10 dakikaya indirelim, 2 maske takalım. Bunlara dikkat etmeliyiz. Geçen yıla göre virüsün hastalandırıcı özelliği düştü, yine ölüm oranları biraz daha düştü. Ancak her şey bitmiş değil, pandemi devam ediyor, aşılanma süreci olacak. Uzun süre temastan kaçınmalıyız, uyarıları dikkate almalıyız, inşallah yaz ayında güzel günler göreceğiz”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir