Kültür-sanat

Son dakika ünlü yazar Erol Toy hayatını kaybetti! Erol Toy kimdir?

Gelen bir son dakika haberine göre öykü, roman, eleştiri ve deneme yazarı olan Erol Toy hayatını kaybetti. Ünlü yazarın hayatını kaybettiği haberi kısa süre içerisinde gündemde yankılandı. 85 yaşında hayatını kaybeden ünlü yazar Erol Toy kimdir?

Konuyla ilgili acı haber, Erol Toy’un kızı Ayşe Toy tarafından duyuruldu. Ayşe Toy, sosyal medya hesabı üzerinden babasının hayatını kaybettiğini duyurdu.

“FİKİRLERİN ÖLÜMSÜZ, HUZUR İÇİNDE UYU”

Ayşe Toy, sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı acı haberde şu ifadeleri kullandı:

“Canım babam, yazar Erol Toy, uzun bir hastalığının sonunda yanımızdan ayrıldı, acımız tarifsiz. Babacım, merak etme, ömrün boyunca kaleminle anlatmak ve korumak için mücadele ettiğin laik Cumhuriyet bize emanet artık. Fikirlerin ölümsüz, huzur içinde uyu”

EROL TOY KİMDİR?

Ünlü yazarın hayatını kaybettiği haberi kısa süre içerisinde yayılırken, Erol Toy kimdir? araştırması yapılmaya başlandı. 1936 yılında Manisa’nın Akşehir ilçesinde dünyaya gelen Erol Toy, öykü alanındaki ilk çalışmasını Çınar isimli dergide yayımladı.

Sendika yaşamasına ise Bank-İş sendikasının kurucusu olarak adım atan ünlü yazar, 1974 yılında yayımlanan ve Vehbi Koç’un öyküsünün ele alındığı ifade edilen “İmparator” isimli romanı ile kendini kitlelere duyurdu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir