Gündem

Araç sahibi olan herkesi yakından ilgilendiriyor! Artık 7 gün sınırı getirildi!

Türkiye’de günlük olarak trafiğe çıkan milyonlarca araç bulunuyor. Bu araçların sahiplerini yakından ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Konuyla ilgili yapılan düzenleme 81 ile gönderilen genelge ile duyuruldu. Konuyla ilgili genelge Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu imzası ile gönderildi. Detaylar haberimizde

Gönderilen genelgeye göre randevu ile hizmet veren araç muayene istasyonlarında engelli vatandaşlara ve tekrar muayenelerine öncelik verilecek. Muayeneden geçmek için belirli kriterleri sağlayamayan vatandaşlar 1 ay içerisinde ikinci muayeneye girmeleri gerekiyor. Araç sahibinin talep etmesi durumunda aynı gün içerisinde muayene tekrarı randevusu alabilecek. Aynı zamanda tekrarlarla ilgili randevular, toplam muayene oranının yüzde 35’ini, periyodik muayenelerde ise yüzde 65’ini geçmeyecek.

AÇIKLAMA GELDİ

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, araçların muayene işlemlerini gerçekleştiren TUVTÜRK ile ilgili bir genelge gönderdi. Konu ile ilgili Ulaştırma Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü genelgesinde, bir süre önce araç muayene istasyonlarındaki yönetmeliğin güncellendiği hatırlatıldı.

GÖNDERİLEN GENELGEDEKİ KARARLAR

Konuyla ilgili 81 ile gönderilen genelgede şu ifadeler kullanıldı:

Randevu ile çalışan muayene istasyonlarında muayene tekrarları randevu ile yapılır. Muayene tekrarlarının randevuları öncelikli olarak verilir. Araç sahibinin talep etmesi halinde aynı gün için muayene tekrarı randevusu verilir.

Muayene tekrarlarına ilişkin randevular toplam muayene oranının yüzde 35’ini, periyodik muayenelere ilişkin randevular yüzde 65’ini geçemez.

Muayene tekrarı randevuları için talebin yüzde 35’ten az olması durumunda kalan miktar için periyodik muayenelere randevu verilebilir. Aynı şekilde, periyodik muayene randevuları için talebin yüzde 65’ten az olması durumunda kalan miktar için muayene tekrarlarına randevu verilebilir.

7 GÜN SINIRI GETİRİLDİ

Sadece randevuyla çalışan istasyonlarda, üzerinde değişiklik yapılan, muayene süresi geçirilen, özel muayene yaptırılması zorunlu olduğu halde yaptırılmaması nedeniyle idari ve cezai müeyyide uygulananlar ile engelli vatandaşlara ait araçların muayenesi için verilen randevu süresi 7 günü geçemez.

Yetkili trafik zabıtasınca muayeneye gönderilenler hariç araç muayene istasyonlarında tespit muayeneleri de randevu ile yapılır.

Ambulans, itfaiye araçları, afet ve acil durum hizmetlerinde görevli bulunan araçlar, engelli vatandaşlara ait araçlar ve muayene tekrarına gelen araçların muayeneleri öncelikli olarak yapılır.

Ambulansların muayene işlemlerinde; sedyenin bir koltuk olarak değerlendirilmesi, ilkyardım çantası istenilmemesi ve hasta mahremiyeti amacıyla takılan buzlu camların herhangi bir kusur olarak değerlendirilmemesi gerekiyor.

Büyükşehirlerde Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) veya diğer yerlerde ilgili trafik komisyonları kararları gereğince uygulanan ve aracın rengini değiştirecek nitelikte olmayan renkli kuşaklara sahip ticari araçların muayenelerinde, bu kuşakların araç tescil belgelerine işlenmesi koşulu aranmaz.

Araç muayenesine başlanılabilmesi için trafik tescil belgesinin aslının bulundurulması zorunlu. Muayene öncesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı sistem sorgulamasında aracın vergi borcunun bulunmadığı tespit edilecek. Geçerli karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesi (bu poliçe, istasyonda yapılan elektronik sistem sorgulamasında aracın geçerli bir poliçesinin bulunduğu görüldüğünde aranmaz),tadilat muayenelerinde yetkili mühendisçe çizilen onaylı tadilat projesi ve hesaplamalarının ibraz edilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir