Gündem

Çok kritik uyarı geldi! Koronavirüsten daha tehlikeli! Önümüzdeki 2 güne dikkat!

Gelen bir son dakika haberine göre soğuk hava dalgasının etkisi altına giren Türkiye, sağanak ve kar yağışlarının etkisi altında. İstanbul’da yeniden kar yağışının etkili olması beklenirken, Meteoroloji Uzmanı Dr. Güven Özdemir korkutan bir uyarıda bulundu. Uzman isim yaptığı açıklamasında ani hava değişimlerinin koronavirüsten daha tehlikeli olduğunun altını çizerek, önümüzdeki 2 güne dikkat çekti.

Özdemir, ani hava değişimlerinde ortaya çıkan rahatsızlıkların, kronik hastalıkları da tetikleyebileceğini belirterek, “Kitle şeklinde hastalıklara sebep olabileceği için ani hava değişimleri kronik hastalıkları da tetikleyecektir” dedi.

HIZLI BİR ŞEKİLDE HAVAYI SOĞUTMAYA BAŞLADI

Meteoroloji ve İklim Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Güven Özdemir, hava değişimlerine ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu. Bu ani değişimlerin koronavirüsten tehlikeli olabileceğini belirten Özdemir, şunları söyledi:

“Bundan birkaç gün önce de İstanbul’u etkisi altına alan lodos vardı. Sıcaklık 10 dereceye kadar artış gösterdi. Şimdi tam tersi olarak çok soğuk bir hava kütlesi Karadeniz üzerinden hızlı bir şekilde indi, rüzgar kuzeyli rüzgarlara dönüştü ve hızlı bir şekilde havayı soğutmaya başladı. Karadeniz üzerinden gelen bu soğuk hava etkisi yurdumuzun üzerine soğuk havayı pompalıyor”

KORONAVİRÜSTEN ÇOK DAHA TEHLİKELİ

Ülkemizde etkili olan soğuk havaya karşı da uyarıların sırayalan uzman isim sözlerine şu şekilde devam etti:

“İstanbul’da sulu kar olacak ama soğuk hava var. Kalp hastaları, nefes darlığı olanlara ve bağışıklık sistemi düşük kişilere sağlık açısından olumsuz etkileri olacaktır. Bu havalar Kovid-19’dan daha tehlikeli. Kitle şeklinde hastalıkları artıracaktır. Bu olumsuzluklara sebep olduğu için ani hava değişimleri kronik hastalıkları da tetikleyecektir. Yaşlıların evden çıkmaması, trafiğe çıkılmaması lazım. Bu günleri bu şekilde geçirmemiz gerekiyor. Nisan ayından itibaren ılık ve güzel havalar bekliyoruz. Mart maalesef kapıdan baktırdı”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir