Gündem

Türkiye mutasyonu için harekete geçildi! Sağlık Bakanlığı ilk adımı attı!

Türkiye’de son dönemlerde artış gösteren koronavirüs vakaları herkesin aklına aynı konuyu getiriyor. Vatandaşlar bir anca artış gösteren ve neredeyse 9 günde 2 katına çıkan vaka sayılarının Türkiye’ye özgü bir mutasyondan mı kaynaklanıp kaynaklanmadığını merak ediyor. Duruma el koyan Sağlık Bakanlığı harekete geçerek, tüm örnekleri toplamaya başladı. Türkiye’nin dört bir yanından toplanan örnekler inceleme altına alındı.

Koronavirüs salgının ülkemizde 1 yıldan fazla etkisini göstermesi ve üstüne üstlük, mutasyon vakalarının da artmaya başlaması durumu daha da kötü bir hale getirdi. Ülkelerden son dönemlerde peş peşe mutasyon açıklamaları gelirken, akıllarda Türkiye’ye özgü mutasyon var mı?” sorusu geldi.

VAKA SAYILARI 30 BİNE DAYANDI

Salgına ilişki her gün Sağlık Bakanlığı tarafından güncel veriler açıklanıyor. Açıklanan son güncel veriler, durumun ne kadar ciddi olduğunu bir kere daha ortaya koydu. 24 Mart koronavirüs tablosunda vaka sayısı 300 bin sınırına dayanırken, vefat sayıları da 150 bin sınırına dayandı.

MUTASYONLU VAKALAR ARTMAYA BAŞLADI

Mutasyon haberi, tüm dünyada ilk defa İngiltere tarafından duyurulmuştu. İngiltere’yi Güney Afrika ve Brezilya mutasyonları takip etti. Ülkemizde de görülen bu mutasyonlu vakalara ek olarak Türkiye’ye özgü yeni bir mutasyon var mı? araştırmaları hız kazandı.

SAĞLIK BAKANLIĞI HAREKETE GEÇTİ

Sağlık Bakanlığı artan vakalar sebebiyle resmen harekete geçerek, tüm Türkiye’nin dört bir yanından örnek toplamaya başladı. Örnekler ise Ankara Halk Sağlığı Merkezleri laboratuarlarında incelenmeye başlandı.

TÜRKİYE MUTASYONU VAR MI?

Yapılan araştırmalar henüz netlik kazanmadı. Örneklerin titizlikle incelendikten sonra konu ile ilgili açıklama yapılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir