GündemSağlık

Prof. Dr. Ceyhan’dan tek doz aşı uyarısı! Bir yakınımı kaybettik..

Türkiye koronavirüs salgınına kaşın aşılama çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Aşılamaya ilişkin gelen bir son dakika haberine göre Prof. Dr. Mehmet Ceyhan tarafından flaş bir açıklama yapıldı. Ceyhan, yaptığı açıklamasında tek doz aşının korumadığı ve topluma da ciddi zararlarının olduğunu belirterek, bir yakınını kaybettiğini duyurdu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs aşısı ile ilgili flaş bir açıklama yaptı. Koronavirüs aşısının 2 doz ile uygulandığını belirten uzman isim, tek doz yaptıranların kendilerini aşısız düşünmesi gerektiğini söyledi.

BİRİSİNİ KAYBETTİK..

Prof. Dr. Ceyhan, tek doz aşı yaptıran bir yakınını kaybettiğini ve bir diğerini de yoğun bakıma kaldırıldığını şu sözlerle duyurdu:

“Tek doz aşı yaptıranlar kendilerini aşısız gibi düşünsün, tedbirlerini ona göre alsın. Tek doz aşılamanın herhangi bir şekilde korumadığı gibi topluma da ciddi zararları var. Geçen hafta iki yakınım birinci dozu yaptırmışlardı, ikinci dozu bekliyorlardı. Koronavirüse yakalandılar, birisini kaybettik, biri de yoğun bakımda”

“TEK DOZ AŞI YAPTIRANLAR KENDİLERİNİ AŞISIZ GİBİ DÜŞÜNSÜN”

Ceyhan tek doz aşı yaptıranlarla ilgili şunları söyledi:

“Tek doz yeterli oluyor’ diye sonuç yoksa elinizde iki doz yapılması gereken aşıyı tek doz yapıp bırakmak virüse ‘ben sana bu silah ile saldıracağım, sen de tedbirini al’ demek. Siz virüsü öldüremiyorsunuz; ama aşı ile tanıştırıyorsunuz. Virüsün mutasyon mekanizması budur zaten, virüs kendini sizin silahınızdan korumaya çalıştığı için mutasyona uğruyor. Siz eğer öldürmeyecek kadar bağışıklık sağlıyorsanız, bakteri ya da virüs kendinde değişiklik yaparak sizin kullandığınız ürüne dirençli hale geliyor. Tek doz aşı yaptıranlar kendilerini aşısız gibi düşünsün, tedbirlerini ona göre alsın”

“HAYATLARINI KAYBEDEBİLİR”

Prof. Dr. Ceyhan, tek doz aşının yetersiz olduğunu söyleyerek, şu ifadeleri kaydetti:

“Geçen hafta iki yakınım birinci dozu yaptırmışlardı, ikinci dozu bekliyorlardı. Koronavirüse yakalandılar, birisini kaybettik, biri de yoğun bakımda. Tek doz aşılamanın herhangi bir şekilde korumadığı gibi topluma da ciddi zararları var. Elinizde 3 milyon doz mu var, ‘biz bunu yapalım, arkası mutlaka gelir’ düşüncesi son derece yanlış. Bu 3 milyon dozu 1,5 milyon kişiye yapacaksınız. Pandemi aşılamasına mümkün olduğu kadar kısa sürede başlanıp, bitirilmesi lazım. Aşılama yapılınca belli bir oranda da olsa toplumun korunduğu zannediliyor, bu yanlış bir bilgi. Bizim hedefimiz yüzde 60 bağışıklık oluşturmak. O halde demek ki yetişkinlerin çok yüksek oranda aşılanması lazım. Aşının pandemiyi etkilemesi için hedefinize ulaşmanız lazım. ‘Yaz gelecek, 25 milyon kişiyi aşılarsak yazı rahat geçiririz’ düşüncesi hem yanlış hem de tehlikeli. İnsanları yazın önlemsiz davranmaya teşvik ediyoruz. Halbuki biz, yazın 50-60 milyon doz aşımız olsa 20-25 milyon kişiyi aşılayabileceğiz. Bu, toplumun tedbirlerinde hiçbir gevşemeye yol açmamalı. Daha çocuklar aşılanmadı. Toplumun yüzde 20’si öyle gidiyor zaten. Aşılamayı toplumda yüzde 60’lara çıkarmadıkça, ‘yarısını yaparak rahatlayalım’ son derece yanlış”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir