Genel

Bu ilimizde vaka sayıları günlük 250’ye yükseldi!

Koronavirüs salgını son dönemlerde tüm Türkiye’nin tek konuştuğu konu haline geldi. Özellikle 1 Mart normalleşme adımlarından sonra artış gösteren vakalar yeni kısıtlama ve yasak kararlarını beraberinde getirmiş olsa da vaka sayılarının yükselmesi ile ilgili haberler de gelmeye devam ediyor.

Konuyla ilgili Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Turan tarafından açıklama geldi. Turan yaptığı açıklamasında günlük vaka sayısının 45-50’den 250’ye kadar çıktığını belirtti.

TESTTE POZİTİF ÇIKMA ORANI ARTTI

Koronavirüs risk haritasında ilk olarak mavi daha sonra da sarı renkli iller arasında olan Diyarbakır’da vakalar artmaya devam ediyor. Günlük olarak 45-50 vakanın tespit edildiği ilde şu anda 250 vaka tespit ediliyor. Türkiye ortalamasının üzerinde seyreden vakalar Diyarbakır halkını tedirgin etmeye başladı.

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, Diyarbakır’da artış gösteren vaka sayılarına ilişkin, “1 Mart öncesine kadar 0cak-şubat aylarında, özellikle kısmi de olsa alınan tedbirlerin etkisiyle vaka sayıları düşmüştü. Günlük vaka sayısı 40-50’lerdeydi. Yapılan testlerde pozitif çıkma oranı yüzde 3-5 civarındaydı. Ancak şuan çalışma alanlarımızdan aldığımız bilgilere göre günlük yapılan 1500 testten pozitif çıkma oranı yüzde 20’yi buldu” dedi.

VAKA SAYILARINDA 4-5 KATLIK BİR ARTIŞ VAR

Pozitif vaka sayısında da ciddi bir artış olduğunun altını çizen Turan, 4-5 katındaki artış hakkında şunları söyledi:

“Vaka sayısında 4-5 katlık bir artış var. Günlük 45-50 olan vaka sayısı şuan ortalama 250’ye çıktı. Bu çok ciddi bir artıştır. Hastanelerde yatan hasta sayısında küçük bir artış var. Biz bunu 1 Haziran sürecinde de deneyimledik. 1 Haziran’dan önce günlük 60 vaka varken, 1 Haziran’dan sonra vaka sayısında piki yaşadık. 1 Mart sürecinde aynı şeyi söyledik, tedbirlerin bu şekilde hızlı kaldırılması bizi korkutuyor. Çünkü kalabalık mekanlarda bir araya gelme, kapalı mekanların açılması virüsün yayılması için en güçlü ortamlardır. Böyle olunca da maalesef sonuç da bu şekilde oluyor. Pandemi bitmiş değil, varyantlar ortaya çıkıyor, daha bulaşıcı ve ölümcüldür. Yaygın aşılama yapılmadığı için de maalesef bulaşının önüne geçilemiyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir