Gündem

Bilim Kurulu açıkladı! Ne zaman normalleşeceğimiz belli oldu!

Koronavirüs salgınında 1 yılı geride bıraktığımız bu günlerde vatandaşlar artık ne zaman tam anlamıyla normalleşebileceğimizi merak ediyor. Konuyla ilgili Bilim Kurulu üyesi Afşin Emre Kayıpmaz tarafından açıklama geldi.

Uzman isim yaptığı açıklamasında 2021 yılının 2020 yılına göre salgında çok daha iyi olduğunu belirtti. Kayıpmaz, açıklamasında, “Kovid-19 gibi yaşantımızda bundan sonra başka bakteriler olabilir. 2021 yılı içerisinde bu salgının önemli ölçüde sönümlenebileceğini günlük yaşantıyı etkileyen pandeminin 2021 yılı içinde sönümlenebileceğini ümit ediyoruz” ifadesini kullandı.

“2021 YILI İÇİNDE PANDEMİ SÖNÜMLENEBİLİR”

Bir televizyon kanalının canlı yayınına konuk olan Kayıpmaz, salgın ile ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi. Normale dönüş tarihinin 2021 yılı içerisinde olabileceğini söyleyen Kayıpmaz, şu ifadeleri kullandı:

“2021 yılında 2020 yılına göre çok daha iyi konumdayız. Artık piyasada birçok aşı uygulanabilir hale geldi. 2021 yılı içerisinde aşılamanın yaygın olarak yapılmasıyla birlikte bu salgının sönümlenebileceğini ifade ediyoruz. Elbette Kovid -19 gibi yaşantımızda bundan sonra başka bakteriler olabilir. 2021 yılı içerisinde bu salgının önemli ölçüde sönümlenebileceğini günlük yaşantıyı etkileyen pandeminin 2021 yılı içinde sönümlenebileceğini ümit ediyoruz”

TOPLUMUN EN AZ YÜZDE 60’I AŞILANMALI

Toplum bağışıklığının kazanılması için toplum yüzde 60’ının aşılanması gerektiğini söyleyen Kayıpmaz, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Toplum bağışıklığından söz edebilmeniz için en azından toplumun yüzde 60’ının hastalananlar, hastalığı geçirenler ve aşı olanların bağışıklığı kazanmış olması gerekiyor. Piyasada olan aşıların hiçbiri yüzde yüz etkili değil. Yüzde 70’lerin üzerine çıktığında toplum bağışıklığından söz edebiliriz. Türkiye’nin aşılamadaki oranı yüksek. Risk gruplarının aşılanmasıyla başladık. İnaktif aşılar geldi Çin’den. Almanya’dan Biontech aşısı bir miktar geldi. Rusya’nın aşısıyla ilgili görüşmeler devam ediyor”

AŞILARIN DEVREYE GİRMESİ, YALANCI GÜVEN OLUŞTURMAMALI

Aşıların devreye girmesi ile birlikte insanlarda yalancı güvenin oluşmaması gerektiğini söyleyen Kayıpmaz, maske ne zaman çıkacak? sorusuna şu yanıtı verdi:

“Toplum bağışıklığı belli bir düzeye ulaşıncaya kadar hastalık artık yaygınlığı sönümleneceğe kadar sağlık kapasitesi aşılmadan sistem sıkıntısız şekilde ilerleyene kadar maskenin olması bize güven sağlayacak. Tabii ki kırda açık havada tek başına yürüyüş yapıyorsanız maske takmanız size sağlayacağı katkı yok. Kalabalık yerlere gidiyorsanız maskenin koruyuculuğu var. Aşıların devreye girmesi bizde yalancı güven hissi oluşturmamalı. Tedbirlerle aşılar bir arada yürütülmeli ki biz bununla daha kolay baş edebilelim”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir