Gündem

Alarm verildi! Uzmanlar gerçek vaka sayısını açıkladı!

Koronavirüs salgınında her akşam açıklanan güncel vaka sayıları herkesi tedirgin etmeye başlarken, uzmanlardan gerçek vaka sayılarına ilişkin korkutan bir açıklama geldi.             Uzmanlar gerçek vaka sayısının 300 – 350 bin arası olduğunu belirterek, durumla ilgili 10 gün sonrasını işaret ediyor.

Dün akşam açıklanan koronavirüs verileri 44 bini buldu. Sağlık Bakanlığı’nın paylaşmış olduğu harita ise tüm gerçeği gözler önüne serdi. Vaka sayısının asemtomatik  kişiler ile birlikte 350 bini bulabileceğini söyleyen uzmanlar, tabloda bu durumun 10 gün sonra görülebileceğini belirtiyor.

RAKAM 300 – 350 BİN ARASINDA

İstanbul Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur, yaşanan tablo hakkında şunları söyledi:

“Ülke genelinde tespit edilebilen vaka sayısı 40 bine ulaştı ancak asemptomatik ve tespit edilemeyen hastaları da hesaba kattığınızda bu rakamın 300-350 bin arasında olduğunu tahmin ediyoruz”

EN BÜYÜK SORUN TEMASLILAR SAKLANIYOR

Dr. Timur açıklamasının devamında bazı kişilerin salgına yakalandıklarının farkında olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“İstatiksel olarak bir Kovid-19 vakası yakaladığınızda 8-10 arasında vaka kaçmış olur. Bunu nedeni asemptomatik kişilerin hastalığı hayata geçirmesidir. Bu kişiler hasta olduklarını bilmezler ve test yaptırmaya gitmezler. Ancak taşıyıcı olduklarından virüs yayılmaya devam eder. Şu an için test poztif oranı yüzde 16-17’yi geçmiş durumda. Bir aile hekimine 17-18 pozitif vaka oranı söz konusu. 5 bin aile hekimi olduğunu düşünürsek, sadece İstanbul’da tespit edilen vaka sayısı 9 bin diyebiliriz. En büyük sorun temaslıların testi pozitif çıkanlar tarafından saklanıyor olması. Filyasyonda da sıkıntılı bir dönemdeyiz. 40 bin vaka, 30 bin hane demektir. 30 bin haneyi sorgulamak kolay değil”

10 GÜN SONRA DAHA BÜYÜK RAKAMLARI GÖRMEK KAÇINILMAZ

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise 10 gün sonrasını işaret ederek şunları söyledi:

“Mevcut vaka tablosunu ne yazık ki 10 katı fazla düşünmemiz gerekiyor. Bu durum asemptomatik hastaların durumundan kaynaklı. Aktif vaka sayısının 300 bine yakın olduğu açıklandı. Toplam vaka sayısı için de ‘Bir yakalanan 10 kaçan’ kuralını hesaba katarsak, virüsü vücudunda taşıyan ve etrafa bulaştırma potansiyeli olanların milyon bandında olduğunu anlarız. Tarama testlerinin ciddi olarak artırılması gerekiyor. Mevcut tablonun ağır vaka ve ölüm sayılarına etkisini 10 gün sonra göreceğiz. Ne yazık ki ölüm oranları ve yoğun bakımlarda 10 gün sonra daha yüksek rakamları görmek kaçınılmaz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir