Gündem

Bilim Kurulu’ndan tam kapanma açıklaması Hastaları kaybediyoruz!

Salgına ilişkin çok zor günler geçiriyoruz. Geçtiğimiz haftada başlayan kısmi kapanma ile birlikte alınan kararlar henüz vaka tablosuna yansımadı. Vakaların ve özellikle de vefat sayılarının rekor seviyelere ulaşmasından sonra Bilim Kurulu Üyesinden tam kapanma açıklaması geldi.

Tüm Türkiye gözlerini Bilim Kurulu toplantısına çevirmiş durumunda. 26 Nisan Pazartesi günü Kabine Toplantısında yeni kararların alınıp alınmayacağı ve bu kapsamda bugün Bilim Kurulu’nun bugün Kabine Toplantısı için yeni tavsiye kararlarının çıkarıp çıkarmayacağına bağlı. Ancak Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, “Hastaları kaybediyoruz” diyerek tam kapanma açıklaması yaptı. İşte detaylar..

HER GEÇEN GÜN YÜKSELİYOR

Maske, koruyucu tulum ve gözlüklerini takan sağlık çalışanları, pandemide gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyor. Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Koordinatörü ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, yoğun bakım doluluk oranının arttığını ve bunun sürdürülebilir bir süreç olmadığının altını çizdi.

YOĞUN BİR HASTA ARTIŞI VAR

Kısmi kapanmanın ilk 2 haftasının geride kaldığını belirten Turan, yaptığı açıklamasında vakaların 10 – 15 gün sonra azalmaya başlayabileceğini öngördüklerini belirtti. Kısmi kapanmanın etkisinin görülmemesi halinde daha sert kapanma kararlarının alınabileceğini söyleyen uzman isim, “Çünkü bu sürdürülebilir bir süreç değil. Sağlık çalışanları açısından da hiç kolay bir süreç değil. Bir yıldır devam eden süreçte, arada yaşanan piklerle hem hastane hem de yoğun bakımlara, yoğun bir hasta akışı oluyor” dedi.

TAM KAPANMA ÖNEMLİ BİR SEÇENEK

Tam kapanmanın bu süreçte önemli bir seçenek olduğunu belirten Turan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Tam kapanma önemli bir seçenek. Çünkü hastaları kaybediyoruz ve çok zor bir süreç yaşıyoruz. Bu kadar ağır geçen bir süreçte mümkün olan tedbirler, ülkenin pek çok farklı problemi de göz önünde bulundurularak alınıyor. Ama her zaman, sağlık tabii ki ön planda. O nedenle vaka sayılarında anlamlı azalmayı görmezsek daha ağır tedbirlere doğru gidiş olacaktır”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir