Gündem

Bilim Kurulu üyesinden tam kapanmayla ilgili flaş açıklama! 28 gün boyunca..

Son günlerde Türkiye’nin gündeminde olan tam kapanmaya ilişkin bir açıklamada Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan geldi. Ceyhan “Tam Kapanma Gelir Mi?” sorusuna yanıt verdi. salgında bu dönemlerin çok tehlikeli olduğunun altını çizen uzman isim, tam kapanmanın en az 28 gün uygulanması durumunda etkili olabileceğini belirtti.

Türkiye’de her geçen gün artış gösteren vaka sayıları, tehlikeli bir boyut almaya başladı. Dün Bilim Kurulu toplantısı sonrasında videolu bir açıklama yayınlayan Bakan Koca, vakaların bu şekilde artmaya devam etmesi durumunda daha sert tedbirlerin alınabileceğini belirtti.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ise tam kapanmaya ilişkin yaptığı açıklamasında şu ifadeyi kullandı:

“Tam kapanmadan neyi kast ettiğimize bağlı. Bütün insanları evine sokup çıkarmayacaksak tam kapanma 28 günden az olmamak kaydıyla uygulanırsa son derece etkili olur. Birçok faktörü değerlendirdiğimizde böyle bir uygulama yapmamız mümkün görünmüyor”

“DÜŞÜŞ YANILTICI OLABİLİR”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Mevcut tedbirlere ek olarak uygulamaların gelip gelmeyeceğini değerlendiren uzman isim, “Vaka sayıları 65 bine çıktıktan sonra 60-65 arasında seyretti. Düşüş yanıltıcı olabilir. Günlük değerlendirmeler insanı yanıltabilir. Ortalamayı almak lazım. Neden 60 binin üzerine çıkmıyor başka faktörlere de bağlı olabilir biz 300 bin civarında test yapıyoruz ve düşük pozitif bulma oranımız var. Bu kadar teste ancak bu kadar vaka bulabilirsiniz anlamına gelebilir. Önümüzdeki dönemde takip süresiyle vaka sayısı azalıyor mu onu göreceğiz. Kesin bir kanıya varıp yorumlar yapmak toplum üzerinde negatif hareketlere yol açabiliyor. Dikkatli değerlendirmek lazım, biraz bekleyelim” ifadesini kullandı.

TAM KAPANMA OLMALI MI?

Canlı yayında “Tam kapanma olması gerekir mi?” sorusuna yanıt veren Ceyhan şu cevabı verdi:

“Tam kapanmadan neyi kast ettiğimize bağlı. Bütün insanları evine sokup çıkarmayacaksak tam kapanma 28 günden az olmamak kaydıyla uygulanırsa son derece etkili olur. Birçok faktörü değerlendirdiğimizde böyle bir uygulama yapmamız mümkün görünmüyor.

İlkbaharda uygulayıp bugün uygulamadığımız birçok tedbir var. Bulaşın en çok olduğu yer ev ortamıdır ikinci sırada toplu taşıma üçüncü olarak da iş yerleri gelir. Kademeli mesai uygulandı dolayısıyla otobüslerdeki kalabalık bir nebze azalmıştı. Okullar iş yerleri kapanmıştı. Çok daha katı bir yasak vardı.

Şu an ne toplu taşıma ne de iş yerlerine yönelik bir tedbir uyguluyoruz. Esnek mesainin zorunlu hale gelmesini savunuyordum ben. Esnek mesai uygulaması özel sektörün isteğine bırakılıyor ve toplumun önemli bir kısmı yasaklardan muaf gibi duruyor.

Biz pandemi ile mücadeleyi hastalanan kişilerin hastaneye yatırılmasını hastanede yoğun bakım yatakları sağlanması gibi algıladık”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir