Sağlık

Mehmet Ceyhan’dan korkutan sözler! 2,5 yaşında çocuk hastamı kaybettim!

Koronavirüs salgını tüm Türkiye’de ve dünyada can almaya devam ediyor. Salgına ilişkin tam kapanma konusunu değerlendiren ve önemli açıklamalarda bulunan Ceyhan uyarılarda bulundu. Mutant virüsün özellikle çocuklardaki riskinin altını çizen Ceyhan, 2,5 yaşındaki çocuk hastasını kaybettiğini duyurdu.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan bir televizyon yayınına katılarak, salgın ve tam kapanmaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tam kapanmanın salgının hızını yavaşlatacağını ifade eden Ceyhan, küçük hastasını kaybettiğini söylemesiyle salgının ciddiyeti bir kere daha vurgulandı.

MUTANT VİRÜS ÇOCUKLARDA ETKİLİ

Ceyhan, mutant virüse ilişkin yapmış olduğu açıklamasında ”Bugün hastanede 2,5 yaşındaki çocuk hastamızı kaybettim. Mutant virüsün özelliği çocuklarda daha etkili. Tam kapanmayı Çin dışında hiçbir ülke yapamadı. Tam kapanma, salgının hızını yavaşlatır, aşı için zaman kazanırız. Ancak alınan tedbirlerin eğer uygulanırsa” dedi.

“18 MAYIS’TA TEDBİRSİZ YAŞAMA DÖNERSEK BUNLARIN ANLAMI KALMAYACAKTIR”

Türkiye 29 Mayıs tarihinde tam kapanmaya giriş yapıyor. Tam kapanma 17Mayıs tarihinde sona eriyor. Ceyhan, açıklamasında 18 Mayıs itibariyle birden tedbirsiz bir yaşama dönülmesi durumunda yapılan ve alınan kararların bir işe yaramayacağını şu sözlerle aktardı:

“Bundan önceki alınan önlemlerde iş yerleri, esnek çalışma ve ev içi ortama ilişkin karar yoktu. Şimdiki tedbirlerde bu alınacaktır. Biraz da insanların ne kadar uyacağına bağlı. İnsanları ikna etmek lazım. Hedefimiz 5 bin vakaya düşmek değil, biz bu önlemleri 15 gün sonra göreceğiz. 18’inde de birden bire tedbirsiz yaşama dönersek bu alınan kararlar hiçbir anlamı kalmayacaktır. Salgın artış ve inişlerle seyreder. Aşılamada yüzde 70’e ulaşamadığımız sürece artış olur. Ancak toplumun yüzde 70’ini aşıladığımız zaman biter. Aşıları risk guruplarına göre ayırabilseydik olabilirdi. İnsanları uzun süre tek doz aşıyla bırakırsak eninde sonunda mutasyona uğrar. Çok sayıda insan hastalanır ve kaybedilir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir