GenelSağlık

Korkutan açıklama! Mutasyon yapısında boşluklar var! Sonbaharda daha uzun sürekli kapalı kalınabilir!

Tüm Türkiye bu akşam 19.00’dan itibaren tam kapanmaya giriş yapıyor. 17 günlük tam kapanmaya giriş yapılırken, koronavirüs alanında çalışmalar yapan Prof. Dr. Hakan Savlı mutasyonların yapısını saptama sisteminde boşluk olduğunun altını çizerek, sonbaharda daha uzun süre kapalı kalınabileceğini belirtti.

Vaka sayılarının hızlı bir şekilde 5 binin altına düşürülmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, tam kapanma kararını açıkladı. Bakan Koca ise 9 Nisan tarihinde vakaların yüzde 85’inin çeşitli varyantlardan oluştuğunu belirtmişti. Ancak uzmanlar, yaptığı açıklamasında mutasyon virüsün testlerde yalancı negatif oranının çıktığını ifade etti.

ACİLEN KONSORSİYUM KURULMALI

Savlı, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmesinde daha uzun kapanma olabileceğini belirterek, “Acilen Türk Covid-19 Genom Konsorsiyumu kurulmalı” dedi.

“NASIL BİR DÜŞMANLA KARŞI KARŞIYA OLDUĞUMUZU ANLAYAMAYIZ”

Profesör yaptığı açıklamasında mutlaka yeniden organizasyon gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Tek bir merkezin üzerine bu yükü bırakırsak ülkemizdeki mutasyon soyları şu andaki gibi karanlıkta kalır, nasıl bir düşmanla karşı karşıya olduğumuzu anlayamayız. Mutlaka ama mutlaka yeniden organizasyon gerekiyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir