Gündem

Bakan Koca’dan son dakika tam kapanma açıklaması!

Türkiye dün akşam saat 19.00 itibariyle tam kapanmaya giriş yaptı. Tam kapanma ile vaka sayılarının düşmesinin hedeflendiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hızlı bir şekilde vaka sayılarının 5 binin altına çekilmesi gerektiğini açıklamıştı. Bunun üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından aşılama ve tam kapanmaya ilişkin açıklama geldi.

Bakan Koca, yaptığı açıklamasında açıklama ve tam kapanma ile vaka sayılarının düşmesini beklediklerinin altını çizdi. Bunun için de aşılamanın önemli olduğunu belirten Koca, sırası gelen herkesi aşılamaya davet etti.

17 günlük tam kapanma dün başladı. 17 Mayıs tarihinde sona erecek olan tam kapanmaya ilişkin Sağlık Bakanı Koca, önemli açıklamalarda bulundu.

AMACIMIZ HASTA YÜKÜMÜZÜ GİDEREK AZALTMAK

İşte Bakan Koca’nın konu ile ilgili yaptığı açıklamalar..

Vaka oranlarını iller için her hafta yayınlamaktayız. Sıkı koordinasyon ile mücadeleyi sürdürüyoruz. Bugün Antalya’dayız. Antalya’yı detayları ile değerlendireceğiz. Amacımız hasta yükümüzü giderek azaltmak.

Salgınla mücadelede bildiğiniz gibi filyasyonun önemi büyük. Bu sistemi dünyada etkin şekilde uygulayabilen nadir ülkelerden biriyiz. Filyasyon ekiplerimiz hem temaslıları belirleyip izole etmek hem vatandaşlarımıza ilaçlarını ulaştırmak için canla başla mücadele ediyor.

ANTALYA’DA HASTANE YÜKÜ DÜŞMEYE BAŞLADI

Antalya’da 3 kişilik ekiplerden oluşan filyasyon ekip sayımız 358. Antalya’da yüzde 35 azalma gördük. Yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 66.3’e düştü. Antalya’da hastane yükümüzün düşmeye başladığını görüyoruz. 65 yaş üstü vatandaşları aşılama oranımız Antalya’da yüzde 85. Sırası gelen tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum. Az sonra il değerlendirme toplantısı yapacağız. Yeni tedbirleri istişare edeceğiz.

Buradan Antalya, Burdur ve Isparta’da yaşanan vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Sizin için bugün boyunca buradayız. Akşam ayrıca bir toplantı ile bilgilendireceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir