Genel

Marketlerde sigara satılacak mı? Sigara satışı yasak mı?

Dün gece saatlerinde İçişleri Bakanlığı’nın 81 ile marketlerle ilgili genelge göndermesinden sonra vatandaşlar sigara yasağı ile ilgili bir açıklamanın yapılıp yapılmayacağını merak etmeye başladı. Gönderilen genelgede 7 Mayıs tarihinden itibaren tam kapanma süresi boyunca zincir marketler de dahil olmak üzere sadece temel ihtiyaç malzemeleri satılacak. Sigara kullanan vatandaşlar da genelge sonrasında marketlerde sigara satılacak mı? Sigara satışı yasak mı? sorularına cevap aramaya başladı.

Bakanlık 81 ile “Market” konulu genelge gönderdi. Gönderilen genelgede hangi ürünlerin satılıp satılmayacağı vatandaşlarla paylaşıldı. Ancak özellikle sigara konusunda araştırmalar hız kazandı. Marketlerde sigara satışı yasaklandı mı?

TEMEL İHTİYAÇ DIŞINDAKİ ÜRÜNLERİN SATIŞINA İZİN VERİLMEYECEK

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

-Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

-7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

-Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

– Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

MARKETLERDE SİGARA SATIŞI YASAK OLACAK MI?

Sigara satışı ile ilgili genelgede “Tütün” gibi herhangi bir ibare kullanılmadı. Twitter kullanıcıları bu belirsizliğe tepki gösterirken, ilgili bakanlık ya da kaynakların gün içerisinde açıklama yapması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir