Gündem

Tam kapanmadan sonra açılma bu şekilde olacak! İlk önce okullar..

Türkiye tam kapanma dönemi sonrasında normalleşme adımlarının nasıl atılacağını araştırmaya başladı. Tam kapanmanın başlarında olmamıza rağmen, kademli normalleşme ile ilgili bazı senaryolar gelmeye başladı. Buna göre tam kapanmadan sonra açılma birden değil, kademeli olarak yapılacak.

29 Nisan Perşembe günü başlayan kapanma ile birlikte 6. tam kapanma gününde açıklanan vaka sayıları umut verici olurken, vefat sayıları hala tedirgin etmeye devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan son verilere göre son 24 saat içerisinde 243 bin 648 kişiye koronavirüs testi yapıldı. 24 bin 733 kişinin testi pozitif çıkarken, 347 kişi hayatını kaybetti. Hasta sayısı 2 bin 501 kişi olarak açıklanırken, iyileşen ve karantinası sona eren kişilerin sayısı 4 milyon 515 bin 819’a yükseldi.

KAPANMA SONRASINDA AÇILMA NASIL OLACAK?

Tam kapanmanın başladığı ilk günden itibaren sürecin nasıl işleneceğine dair senaryolar gelmeye devam ediyor. Bayram sonrasında açılma kademeli bir şekilde yapılacak.

Bu kapsamda öncelik okulların açılması olurken, ikinci aşamada tek dükkanlar, berber, kuaför ve küçük esnaf gibi işletmeler açılacak. Üçüncü aşamada ise belirli kurallar çerçevesinde kafe ve restoranlar açık olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir