GündemSağlık

Çin aşısı ile ilgili flaş gelişme!

Türkiye’de bir süredir uygulanmaya başlanan Çin koronavirüs aşısı ile ilgili flaş bir açıklama geldi. Avrupa İlaç Ajansı, Sinoav şirketi tarafından üretilen ve ülkemizde kullanılan CoronaVac için ön değerlendirme sürecinin başladığını duyurdu.

Türkiye’de uzun bir süredir etkisini gösteren ve her geçen gün can almaya devam eden koronavirüs aşısı ile ilgili açıklama geldi. Avrupa Birliği üyelerinin büyük bir kısmı, aşılama konusunda ciddi bir yol k kat edildi.

Ülkemizde de kullanılan Çin koronavirüs aşısı ile ilgili yeni bir açıklama yapıldı. Avrupa İlaç Ajandı (EMA) Çin aşısı için ön değerlendirme sürecinin başladığı duyuruldu. Konuyla ilgili Avrupa İlaç Ajansı tarafından şu açıklama yapıldı:

“EMA’nın insan ilaçları komitesi (CHMP), Sinovac Life Sciences tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının ön değerlendirme sürecinin başlattı. CHMP’nin sıralı incelemeyi başlatma kararı, laboratuvar çalışmalarından (klinik olmayan veriler) ve klinik çalışmalardan elde edilen ön sonuçlara dayanmaktadır. Bu çalışmalar, aşının, Kovid-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2’yi hedefleyen antikorların üretimini tetiklediğini ve hastalığa karşı korunmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir”

DİĞER AŞILARIN DEĞERLENDİRİLMESİ DEVAM EDİYOR

Yapılan açıklamanın devamında EMA’nın Curevac, Novavax ve Sputnik V aşılarının değerlendirmesine devam ettiği ifade edildi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir