Sağlık

Bir ilimizde vatandaşlara akrep ve yılan sokmalarına karşı uyarı yapıldı!

Batman’da yılan ve akrep sokmalarına karşı çok önemli bir uyarılar yapıldı. Gerçüş Aile Sağlığı Merkezi’nde bulunan Aile Hekimi Abdülhamit Ünsal tarafından yapılan açıklamada akrep ve yılan sokmalarına karşın yapılması gerekenleri sıraladı.

Uzman isim, yaptığı açıklamasında akrep ve yılan sokmaları durumunda hastaların en kısa süre içerisinde bir sağlık merkezine götürülmesi gerektiğini ifade etti. Özellikle akreplerin hava karardığında ortaya çıktığına dikkat geçen Ünsal, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Bu nedenle kamp yaparken ve arazide iken doğrudan zeminde yatılmamalı, gece çıplak ayak dolaşılmamalıdır. Tarla ve bağlarda kapalı ayakkabı ya da bot giyilmeli, evlerde ve damlarda serili yataklarda yatılmamalı, cibinlik kullanılmalıdır”

MUTLAKA SAKİN OLUNMALI

Akrep ve yılan sokması durumunda mutlaka sakin olunması gerektiğini ve ısırılan bölgenin de mümkün olduğu kadar hareket ettirilmemesi gerektiği, “Isırılan yer bol sabunlu su ile yıkanmalı, açık yara varsa temiz bir bezle örtülmelidir” şeklinde ifade etti.

ZEHRİ ENGELLEMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Ünsal, açıklamasının devamında zehrin vücuda yayılmasını engellemek adına yaranın yaklaşık 10 cm üzerine kravat ya da bir bezle sarılması gerektiğini ifade ederek, “Yılan sokmalarında da ısırılan bölgenin tam kalp hizasında tutulması, kalp seviyesinin altında veya üstünde tutulmaması gerekir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir