Gündem

Tam kapanmanın bitmesine sayılı gün kala dikkat çeken açıklama! Tam kapanma uzatılırsa..

Türkiye’de 29 Nisan Perşembe günü başlayan tam kapanma uygulaması 17 Mayıs Pazartesi günü sona erecek. Son günlerde tam kapanmanın uzatılıp uzatılmayacağına dair sorular gündemde yer tutmuştu. Salgına ilişkin gelinen son nokta ile ilgili olumlu gelişmeleri yakından aktaran Prof. Dr. Özgür Enginyurt tam kapanmanın uzatılması durumunda yaza temiz bir şekilde girileceğini ifade etti.

Şubat ve Mart ayı koronavirüs verilerine göre vaka sayılarında ilk sıralarda yer alan Ordu’da, vaka sayıları alınan tedbirlerle birlikte 14′!üncü sıraya kadar geriledi. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı vaka oranı 316,52’den 260,94’e düştü.

19 MAYIS HAFTASINI DA KAPSAYACAK ŞEKİLDE

Prof. Dr. Özgür Enginyurt yaptığı açıklamasında tam kapanmanın 19 Mayıs hastasını kapsayacak bir şekilde uzatılmasını talep ederek, şunları söyledi:

“Türkiye’de kontrollü tam kapanma tabiri yerindeyse tam anlamıyla başarıya ulaşmıştır. Hatta tahminimizin de ötesinde bir başarıya ulaşmıştır. Bu çok güzel bir sonuçtur. Dün akşamki verilere bakacak olursak, 13 bin vaka var. Önümüzdeki günlerde kapanma devam edeceği için bunun 5 bine düşmesini bekliyorum. Zaten hedeflenen rakam da 5 bindi. Önümüzde haziran, temmuz ayı var. Artık vatandaşlarımız çok bunaldı, çok sıkıldı. Ekonomik açıdan da ruhsal açıdan da ciddi bir sıkıntı var. Bunun önüne geçebilmek için biraz daha dişimizi sıkışıp, önümüzdeki 19 Mayıs haftasını da kapsayacak şekilde kontrollü tam kapanmayla, devamında Türkiye’nin ve tüm dünyanın olduğu gibi normalleşme sürecine girmesini bekliyorum”

GEÇEN YAZDAN DAHA İYİ BİR DURUMDA OLACAĞIZ

Havaların ısınması ile birlikte virüsün etkisini kaybedebileceğini ifade eden Enginyurt, bu yazın geçen yazdan daha iyi bir durumda olunacağını şu sözlerle ifade etti:

“Geçen yazdan daha iyi bir durumda olacağız bu yaz. Neden? Çünkü geçen yıl elimizde aşı yoktu. Şimdi elimizde aşı var. O nedenden ötürü çok az bir sabırla bu işin üstesinden gelinebilecek gibi duruyor. Veriler gerçekten çok güzel. Bayram sonrasında normalleşme sürecine çok rahatlıkla tüm Türkiye olarak gireceğiz. Bir de geçen yıl olduğu gibi havaların ısınmasıyla bu virüs replikasyonu sıcak havayı sevmediği için havaların ısınmasıyla doğal olarak vaka sayıları düşecek. Yani her şey bizim avantajımıza olacak. Çok azcık bir sabırla bu işin üstesinden Türkiye gelecek”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir