Ekonomi

Araç alacak herkesi yakından ilgilendiriyor! Zam gelecek! Tarih verildi!

Araç alacak herkesi yakından ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre araç fiyatlarına zam geleceği belirtilirken, zam açıklamasına ilişkin tarih de verildi. İşte 2. el araç piyasasına ilişkin son durumlar..

Araç alma planı olan ancak doğru zamanı bekleyenler dikkat! Fiyatların değişeceği ve yakın zamanda zam yapılacağı belirtildi. İkinci el araç alacaklara fiyat artış uyarısında bulunuldu. Koronavirüs salgını döneminde fiyatların sürekli olarak değiştiği ve genel olarak yükselişte olduğu ikinci el araç fiyatları için son uyarı yapıldı.

ÇİP KRİZİ 2022’YE KADAR SARKABİLİR

Konu ile ilgili VavaCars DEO’Su olan Lawrence Merritt, ikinci el araç sektörünün ilk çeyreğine ilişkin yapmış olduğu açıklamasında önemli açıklamalarda bulundu. Uzman isim yaptığı açıklamasında şu ifadeyi kullandı:

“Birinci çeyrekte 1.064.000 ikinci el otomobil satışı gerçekleşirken aynı dönemde sıfır otomobil satışı ise 156 bin seviyelerinde kaldı. Geçen yıla göre %57 artan satış rakamları sıfır otomobilde kampanyaların da etkisiyle rekor üstüne rekor kırdı. Fakat çip krizi ciddi bir bariyer oluşturacak. Dünyada ve Türkiye’de üretimler durmaya başladı. Üstelik krizin 2022’ye kadar sarkması bekleniyor”

İLK ÇEYREKTE SATILDI

Merritt, açıklamasının devamında çoğunluğun 10 yaş üzeri araçların ilk çeyrekte satıldığını belirterek, “Bu oran 2020’de %50 civarındaydı. Bu da alım gücündeki düşüşe dair önemli bir veri diye düşünüyorum. Alım gücü ve tercihlerde gözlemlenen değişikliklere ek olarak %22 olan yüksek taşıt kredi faiz oranı, kur dalgalanması ve belirsizlik piyasayı iyice baskıladı. 20 Mart sonrasında hızla yükselen döviz kurlarına hem sıfır hem de ikinci el otomobil fiyatları hızlı cevap verdi. Sıfırlarda ortalama %8 fiyat artışı gözlemledik. İkinci elde ise önce aniden %14 fiyat artışı yaşanırken sonra dengelenerek %6’lık bir seviyeye geldi”

FİYATLAR ARTACAK

2.el araç fiyatlarının son dönemde yaşanan olaylara bağlı olarak kaçınılmaz bir şekilde artacağını ifade eden uzman isim, tam kapanmanın sona ermesi ve normalleşme adımlarının atılması ile birlikte, ikinci elde yoğun bir fiyat artışının beklendiğini söyleyerek, “Piyasa hareketliliği şimdi geçici olarak frenlenmiş olsa da 17 Mayıs haftasına yoğun bir taleple geri dönecektir. Kapanma döneminde gerçekleşemeyen sarkan talebin yığılması, yaz tatili ve seyahat sezonunun başlaması, çip krizi nedeniyle sıfır otomobil tedarik sıkıntısı, 2021’in ilk 5 ayında normalden çok daha az satışın gerçekleşmiş olmasının etkisiyle biriken talebin yansıması gibi faktörler fiyatlarda artışa sebep olacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir