Ekonomi

Uzman isimden altın fiyatlarıyla ilgili heyecanlandıran açıklama! Bu tarihte 600 TL olabilir!

Ortalama 2 haftadır yükselişlerine hız kesmeden devam eden altın fiyatları için Altın Piyasaları Uzmanı İslam Memiş tarafından dikkat çeken bir açıklama geldi. Memiş, yapmış olduğu açıklamasında Haziran ayında altın fiyatlarının yeni zirveleri görebileceğini vurgularken, fiyatların 600 TL’yi bulabileceğini söyledi.

Yatırımcıların ve vatandaşların güncel olarak takip ettiği altın fiyatları ile ilgili uzman isimden açıklama geldi. Memiş, yapmış olduğu açıklamasında gram altın fiyatının bu yaz 600 TL olabileceğini ve bu durumun kimse için sürpriz olmaması gerektiğini, “Bu yaz 600 lira seviyesi kimse için sürpriz olmamalı” şeklinde ifade etti.

MAYIS AYINDA ARALIKSIZ YÜKSELDİ

Yılın ilk çeyreğinde değer kaybeden altın fiyatları Mayıs ayında aralıksız bir şekilde yükselmeye devam etti. Yılın başında ortalama 451 TL seviyesinde olan gram altın fiyatı, Şubat ayında 397 TL seviyelerine kadar gerilese de Mart ayında yükseliş trendine girerek 480 TL seviyesine yükselmişti. Nisan ayında yukarıya doğru hızlı bir şekilde çıkan gram altın bugün itibariyle 500 TL’yi aştı.

600 TL’Yİ BULABİLİR

Altının ons fiyatı ve dolar kurunda meydana gelen düşüşler altının gram fiyatında değer kayıplarına neden oldu. Altın Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

” Aşı iyimserliği, kısıtlamaların azalması, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan agresif yükselişler, altının ons fiyatının 1.920 dolar seviyesinden 1.767 dolar seviyesine gerilemesine neden oldu. Diğer yandan küresel piyasalarda yatırımcı, şirket ve kurumların emtia satarak kripto para piyasalarına geçmeleri, düşüşlerde etkili oldu. Yılın ilk çeyreğinde 178 tonluk çıkışlar oldu. 85 ton altın ise satılarak kripto paralara kaydı.

Yılın ilk çeyreğinde ülkelerin altın satışları oldukça dikkat çekiciydi. 2021 yılının ilk çeyreğinden en çok altın satan ülke sıralaması şöyle :Türkiye – 31.5 ton, Filipinler – 24.9 ton, BAE – 6.7 ton. Rakamlardan da görüleceği gibi altın yılın ilk çeyreğinde talep görmedi.

Ancak aşılamada ivme kaybı, vaka sayılarının artması, ABD 10 yıllık tahvil faizleri ve dolar endeksinin aşağı yönlü normalleşmesi, kripto para piyasasında sert düşüşlerin görülmesi gibi nedenler, altın fiyatlarının tekrar yükselişine neden oldu”

600 TL SÜRPRİZ OLMAYACAK

Haziran ayında hem altının ons hem de gram altın fiyatının yeni zirveler göreceğini belirten Memiş, “Altının gram fiyatı, hem altının ons fiyatı hem de dolar/TL kurundan destek görerek yükseleceğini düşünüyorum. Altının ons fiyatı ise jeopolitik risklerden ve kripto para piyasasından dönen nakitler ile talep görebilir. mayıs ve haziranda hem banka altın mevduatlarında hem de düğün sezonundan dolayı fiziki tarafta fiziki altın taleplerin artacağını öngörüyorum. Mayıs ayının yarısından sonra altın, gümüş, bakır, platin, paladyum gibi değerli metallerde yükseliş trendinin süreceğini düşünüyorum. Tabi döviz kurlarındaki gelişmelerle bu oran daha da yukarı taşınabilir. Yani bu yaz 600 lira seviyesi kimse için sürpriz olmamalı” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir