EkonomiEmlak

Emlak vergisi ödemelerinde son 2 hafta!

Taşınmazı olan herkesi yakından ilgilendiren önemli tarih yaklaşıyor. Emlak vergisinin ilk taksitini ödeme süresi 31 Mayıs tarihinde sona eriyor. Geçtiğimiz yıl konut alan vatandaşlar bu yıl vergiye tabi olacak. Bu yıl içerisinde konut alanlar ise ödemeye seneye başlayacak. Peki, kimler emlak vergisinden muaf olacak?

Milyonlarca ev sahibi olan kişinin ödemesi gereken emlak vergisi için son günler yaklaşıyor. Mart ayının başında başlayan ödemeler için son 2 hafta kaldı. İşte emlak vergisi ile ilgili merak edilen detaylar..

KİMLER EMLAK ÖDEMESİNDEN MUAF OLACAK?

Bu yıl ev alan kişiler emlak vergisi ödemesine 2022 yılında başlayacak. Ancak geliri olmadığını belgeleyenler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri, engelli vatandaşlar, gelirleri sadece sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıklarla sınırlı olan emlak vergisinden muaf tutulacak.

EMLAK VERGİSİ ÖDEMELERİ NASIL HESAPLANIYOR?

Taşınmazsız olanların mutlaka her yıl ödemesiz gereken emlak vergisi ödemeleri nasıl hesaplanacak?

Bu yıl için yapılan değerleme oranı 9,11 olarak açıklandı. Buna göre vergi değeri yüzde 4,55 oranında artış gösterecek. Örnek vermek gerekirse, geçtiğimiz yıl değeri 250 bin TL olan evin rayiç değeri üzerine yüzde 4,55 eklenecek. Hesaplamalarla birlikte evin bu yıl ki değeri 261 bin TL olacak.

Büyükşehirlerde konut vergi oranı binde 2 olarak hesaplanırken, diğer illerde binde 1 olarak hesaplanacak.

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

Kişiler, emlak vergisi borcu olup olmadığını e-Devlet üzerinden teyit edebilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sunmuş olduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemlerinden öğrenebilecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir