EkonomiGenel

İşverenler şikayetçi! 15 bin TL maaşla çırak bile bulamıyorlar!

Özellikle koronavirüs salgını sebebiyle son dönemlerde iş bulmak daha da zor bir hal aldı. Konu ile ilgili Eskişehir’de bulunan otomobil tamircileri, yeni neslin bu mesleğe ilgi göstermediği için çırak sıkıntısı yaşadığını ifade ediyor. Yılların ustası Emre Köksal, yanlarında yetişen bir çırağın mesleğini dört dörtlük yapması durumunda 15 bin TL’ye kadar maaş alabileceklerini belirtti.

Usta Köksal, yaptığı açıklamasında, “Bir memur ortalama 4 bin – 4 bin 500 lira maaş alırken yanımızda yetişen bu mesleği dört dörtlük yaparsa aylık 15 bin liraya kadar maaş alabiliyor” dedi.

Araç tamircileri genellikle küçük yaşlardan itibaren ustaların yanında çalışmaları ile biliniyor. Ancak şimdilerde sanayi sitelerinde çırak azlığı yaşanıyor. Özellikle yeni neslin mesleğin zorluğu sebebi ile bu işe sıcak bakmadıklarını buna bağlı olarak da tamirci çırak sıkıntısı yaşadıklarını belirtti.

“15 BİN TL’YE KADAR MAAŞ ALABİLİYOR”

Emre Köksal, kendisinin 10 yaşından beri sanayide çalıştığını ifade ederek, “Ortaokuldan mezun oldum, 10-11 yaşında bu mesleğe başladım. Çıraklıkta ustalarımız bu mesleği öğretebilmek için, bizi ezdiler. Allah razı olsun iyi ki ezmişler çünkü onların sayesinde bu meslekten ekmek yiyoruz şimdi. Onlar bizi ezmeseydi şimdi bir soytarı olurduk doğruya doğru.

Şu anda çırak bulamıyoruz. Bir memur ortalama 4 bin – 4 bin 500 lira maaş alıyor, ama bizim yanımızda yetişen bir çocuk, eğer bu mesleği dört dörtlük yaparsa aylık 15 bin liraya kadar maaş alabiliyor, bu rakam kendini geliştirmesine göre artabilir”

YENİ NESİL ZORA GELMİYOR

Başka bir tamirci Ramazan Uslu ise küçük yaşlardan beri sanayide çalıştığını belirterek, şunları söyledi:

“14 senedir sanayide çalışıyorum. Çıraklık okuluna gittim, kalfalık ve ustalık belgesi aldım sonra dükkân açtık. Çıraklıktan yetişmek çok önemli, tecrübe her zaman daha başka oluyor. Elimizin altında bir yardımcımız olsa çok iyi olur. Birini bulsak bile birinci gün duruyor, ikinci gün gelmiyorlar. Sebebi bence yeni nesil rahat yetişiyor, zora gelmiyorlar, biraz bağırsan hemen gidiyorlar”

3 Yorum

  1. Bunlar hepsi hikaye 15.000 tl ye çırak bulamıyorlarmış askeri ücreti hakkıyla verin siz bi ilköncede

  2. Masal anlatmayın . Hemen hemen 12 13 yıldır bu işi yapıyorum . İş yerim yok . 5 bin lira bana verin gelip hem çıraklık yapayım size hemde sizin yaptığınız işi yapayım kabul derseniz hemen geleyim . Asgari ücrete çalışıyorum şu anda yanınıza çırak alsanız haftalık daha az ücrete nasıl çalıştırırım hesabı yaparsınız

  3. Bırakın bu işleri horgörün küfür edin üstelik ssk yapmayın haftalık 100-200₺ senin neyine yetmiyor diyin sonra neymiş efendim 15 bin maaş alacakmış alır 20 yıl sonra enflasyon iyce çökünce alım gücü ve tl değeri dahada düşer ozaman 15bin₺ alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir