Ekonomi

Altın ve dolara yatırım yapacaklar için kritik uyarı!

Yatırım yapmak isteyenler son dakika bir uyarı yapıldı. Son dönemlerde yatırım yapmak isteyenler, güncel yatırım araçlarını yakından takip ediyor. Bir dönemdir yükselişini devam eden altın ve dolar fiyatları ile ilgili önemli bir açıklama yapıldı.

Konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre yılın ilk çeyreğinde hizmetler sektörü yüzde 5,9 oranında büyüdü. Bu büyüme BIST Sanayi Endeksine de yansıdı. Piyasaların sın 20 yılındaki verileri incelendiğinde sektörün hızlı bir şekilde toparlandığı görülüyor.

Yaşanan 2000 ve 2008 krizlerinden sonra borsa, dolar ve altın fiyatları günümüzdeki tepkiyi göstermeye başladı.

Yaz aylarında düğünlerin başlaması ile birlikte, turist girişlerinin de hesaba katılması durumunda, daralma olması halinde altına olan talep artar. Bu da altın fiyatlarını yeniden artırabilir.

Altının yanında döviz girişlerinde de artış olacağı ifade ediliyor. Bu şekilde dolar ve euronun düşüş göstereceği söyleniyor. Uzmanlar yaptıkları değerlendirmeler sonucunda dolarda 8,50 TL’nin kritik eşik seviyede olduğu ifade edildi. 8,50 TL’nin üzerindeki kapanışlar risk taşımaya devam ederken doların 9,40 TL’ye doğru yükselişi, kalıcı bir hareket getirebilir.