Eğitim

MEB yeni döneme geçtiğini duyurdu! Tüm detaylar açıklandı!

Koronavirüs salgını, öğrencileri uzun bir süredir olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bir süredir okullarından uzak kalan öğrenciler için geçtiğimiz gün açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açıldığını duyurmuştu. Ancak MEB tarafından yapılan yeni açıklama ile birlikte, yeni dönemin resmen başladığı duyuruldu.

MEB, ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin okuldan uzak kaldığı bu dönem içerisinde eksikliklerini tespit etmek adına harekete geçti. İkinci sınıfa geçen öğrencilerin okuma yazma taramasına tabi tutulacağı ve test sonucuna göre de eksikliklerin giderileceği aktarıldı.

UZAKTAN EĞİTİMDEN ETKİLENDİLER

Okulların uzaktan eğitime geçtiği dönemde öğrenciler, hem öğretmenlerinden hem de arkadaşlarından uzak kaldı. Bu durum da onları olumsuz olarak etkiledi. Ancak bu durumdan diğer sınıflara göre en çok etkilenen kademe okumayı bu yıl yeni öğrenen ilkokul birinci sınıf öğrencileri oldu.

MEB YENİ DUYURDU

Öğrencilerin çeşitli alandaki eksikliklerin giderilebilmesi adına Milli Eğitim Bakanlığı resmen harekete geçti. İkinci sınıf öğrencileri için de okuma ve yazma taraması yapılacak. Konu ile ilgili açıklama yapan Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldız, “Bunun çok önemli bir karar olduğunu söyleyebiliriz. Bir kaybı telafi edebilmek için öncelikle kaybın miktarını, boyutunu öğrenmemiz gerekiyordu” dedi.

Yıldız, açıklamasının devamında, “Okuma yazmayı öğrenemeyen öğrencilerimizi tespit etmiş olacağız. Onlar için uygulanacak telafi programının çerçevesi ona göre inşa edilecektir” ifadesini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir