Genel

İstanbul’da yeni virüs görüldü! Uzmanlar uyardı, Batı Nil virüsüne dikkat! Sakın bunu yapmayın!

Türkiye koronavirüs salgını ile mücadele ederken, İstanbul’dan kötü bir haber geldi. Yapılan açıklamada 9 kuşta Batı Nil Virüsünün tespit edildiği duyuruldu. Araştırma İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi tarafından yapıldı.

Fakülte, bir yıldır ölü kuşlar üzerinde çalışmalar yapıyordu. 9 kuşta Batı Nil Virüsü tespit edildi. Ateş, eklem ve kas ağırı yapan virüs İstanbul’da yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıktı. Konu ile ilgili araştırma yapan Prof. D.r Hüseyin Yılmaz, “Ölü kuşlarla temastan kaçınmakta fayda var” diyerek önemli açıklamalarda bulundu.

8 KARGADA TESPİT EDİLDİ

Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz “Kuşları sineklerin emmesiyle sineklere bulaşıyor. Sineklerde çoğalıyor o şekilde bir bulaşması var. Biz de dedik kuşlar anlamlı bir rezervuar. Geçen sene kuş ölümleri bildirildi. Özellikle karga ölümleri. Karga ölümleri üzerine gittik. Biz kargalardan örnekler topladık. 8 kargada Batı Nil Virüs’ünü saptadık şu anda” dedi.

SAKIN BUNU YAPMAYIN

Yılmaz, açıklamasının devamında, “Halkımız ‘Kuşlardan direkt bana virüs bulaşıyor’ gibi algılamasın. Direkt kuşlardan virüs bulaşmıyor. Yine de ölü kuşlara özellikle çocukların açıp onların etleriyle oynayıp, sonra ağızlarına burunlarına götürmemeye dikkat etsinler. Kan yoluyla bulaşabiliyor. Elde çizik falan varsa o şekilde bulaşabilir. Ancak asıl bulaşma yolu sivrisineklerin kuşların kanını emmesi ve onlardan insanlara bulaşıyor” ifadesini kullandı.

BU KUŞLARDA GÖRÜLÜYOR

Yılmaz, “Kuştan kuşa sivrisinek bulaştırıyor. Biz aslında bu virüsün kökeninin göçmen kuşlar olduğunu düşünüyoruz. Bizim kuşlarımız göçmen kuşlarla temas ettikten sonra özellikle sivrisinekler onları emdikten sonra bulaştırıyor. Direkt temasla bir bulaş söz konusu değil. Karga sığırcık ve saksağanlarda bunlar çok görülüyor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir