Ekonomi

Kredi çekecekleri yakından ilgilendiriyor! BDDK yeni düzenlemeyi duyurdu!

Kredi çekecekleri yakından ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamada, Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirmesine İlişkin Yönetmelik’te yapmış olduğu değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Konu ile ilgili yapılan değişikliğe göre yönetmeliğin içerisinden “İpotek teminatlı menkul kıymet” teriminin tanımı çıkartıldı. Bunun yerine “Teminatlı menkul kıymet” teriminin karşılığı eklendi.

ASGARİ ŞARTLARDA DÜZENLEMEYE GİDİLDİ

Bankaların, risk ağırlıklı tutar ve beklenen kayıp hesaplanmasında kullanacakları kredi riski azaltım tekniklerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen tebliğde yapılan değişiklikle, finansal teminatların dikkate alınmasına yönelik asgari şartlarda düzenlemeye gidildi.

TEMİNAT GÖSTERİLEBİLECEK

Bu kapsamda, borçlu veya borçlunun dahil olduğu risk grubunca ihraç edilen menkul kıymetler teminat olarak dikkate alınamayacak. Buna karşın, borçlu tarafından ihraç edilen ve yönetmelikteki koşulları sağlayan teminatlı menkul kıymetler, repo işlemleri için teminat olarak gösterilebilecek.

Değişiklik öncesinde, repo işlemleri için sadece ipotek teminatlı menkul kıymetler teminat olarak kabul ediliyordu.

RESMİ GAZETE’DE YER ALAN DÜZENLEME İÇİN TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir