Gündem

Uzman isim yasaklar ne zaman bitecek? sorusuna tarih vererek yanıt verdi!

Koronavirüs salgın kapsamında vatandaşlar alınan tedbirlerle düşen vaka sayıları sonrasında yasakların ne zaman biteceğini araştırmaya başladı. Konu ile ilgili Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Sema Turan tarafından flaş açıklama yapıldı.

Prof. Dr. Turan yapmış olduğu açıklamasında koronavirüs mücadele kapsamında alınan yasakların bitmesine ile ilgili tarih ererek, önemli değerlendirmelerde bulundu.

YAZ SONU..

Prof. Dr. Turan yaptığı açıklamasında koronavirüs kısıtlamalarının tamamen kaldırılması için etkin aşılama durumunun çok belirleyici olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Bireysel önlemlerin daha önemli olduğunun vurgusunu yapmaya devam ediyoruz; özellikle aşılama süreci tam istediğimiz şekilde tamamlanana kadar. Kısıtlamaların kaldırılması aslında eş zamanlı aşılama sürecinin devam etmesiyle de ilişkili. Eğer etkin aşılama yapılırsa yaz sonunda yani eylül ayında ortaya çıkma ihtimali olabilecek bir hasta sayısı artışının önüne geçer. O yüzden bu dönemde üzerinde durmamız gereken konu aslında aşılamadır”

PANDEMİNİN EN ÖNEMLİ SİLAHI AŞI

Prof. Dr. Turan, yaptığı açıklamasının devamında vatandaşların aşıya olan taleplerinden memnun olduklarını ifade ederek, “Bu konuda çok şanslı bir ülkeyiz. Pek çok ülkeden daha iyi durumdayız ancak şu saatten sonra aşı gelmeye devam edecek ve daha genç grupların da aşılanması gerekiyor. O yüzden toplum içinde hareketli, aktif olarak gezen dolaşan bireylerin aşılama konusunda daha önceki grupların yaptığı gibi hassasiyet göstermesi gerekiyor. Aşılar dünyanın pek çok yerinde milyonlarca kişiye yapıldı. Biz de aşı konusunda bu şekilde hareket edeceğiz. Aşıyı herkese yapmak durumundayız ki pandeminin en önemli silahını doğru şekilde kullanmış olalım” dedi.

SAĞLIK SİSTEMİNİ HAZIR

Prof. Dr. Turan açıklamasının devamında sağlık sisteminin yeniden pik yapması durumunda sisteminin hazır olduğunu belirterek, “Sağlık sistemimiz görmüş olduğumuz 3 pik döneminde de elinden geldiğince sisteme dahil olup bir şekilde sistemi devam ettirebildi. Hastaların kabulü konusunda herhangi bir sorun yaşamadık. Bu nedenle sağlık sistemimiz buna her daim hazır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir