Ekonomi

KYK borç yapılandırma nasıl yapılır? KYK borç yapılandırma başvurusu! E-Devlet KYK borç yapılandırma 2021..

Üniversite öğrencileri, eğitim hayatı boyunca Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen kredi ve burs ödemelerinden yararlanıyor. Burs ödemesi geri ödemesiz olurken, kredi ödemeleri, mezun olduktan 2 yıl sonra başlıyor. Ancak günümüzde çok sayıda öğrenci mezun olduktan 2 yıl sonra da KYK borçlarını ödeyemiyor. Devlette bunun bilincinde olarak KYK borç yapılandırma kapsamında bir adım daha attı.

Vergi borcu yapılandırması uygulamasından yararlanmak isteyenler özellikle KYK borç yapılandırması uygulamasının nasıl olacağını merak ediyor. Geçtiğimiz günlerde Meclis’ten geçerek, Resmi Gazete’de yayımlanan KYK borç yapılandırması nasıl yapılacak? Kimler yararlanabilecek? İşte KYK borç yapılandırması hakkında merak edilen tüm detaylar..

KYK BORÇLARI EŞİT TAKSİTTE ÖDENEBİLECEK

KYK borç yapılandırma nasıl yapılır? sorusu ile birlikte, vatandaşlar borçların nasıl geri ödenebileceğini de merak ediyor. KYK borçları 6, 9, 12 ve 18 aylık eşit taksitler halinde ödenebilecek. KYK yapılandırma başvuru tarihi son olarak 31 Ağustos 2021 olarak açıklandı.

KYK BORÇ YAPILANDIRMA NASIL YAPILIR?

KYK borç yapılandırma için vatandaşlar internet üzerinden Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın web sayfasına giriş yapmaları gerekecek. Daha sonra e-Devlet üzerinden yapılan girişle birlikte, sistemdeki talimatlarla hareketle KYK borç yapılandırma işlemi yapılabilecek. İsteyenler ödemelerini kredi kartıyla, isteyenler ise havale ile yapabilecek.

BAŞVURULAR BAŞLADI

KYK yapılandırma için başvurular başlamış olup, 31 Ağustos 2021 tarihine kadar devam edecek. Ödemeler Ticaret Bakanlığı, il özel idareleri, belediye ve Hazine Maliye Bakanlığı’na olanlar için son ödeme tarihi 30 Eylül 2021 olarak açıklanırken, SGK’ya bağlı borçlar için ilk taksit 31 Ekim 2021 tarihine kadar yatırılması gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir