Ekonomi

Halkbank ve Ziraat Bankası müşterileri için son dakika duyurdu! 15 Haziran’a kadar şubeye gitmeyenlerin paraları yanabilir!

Kamu bankalarından olan Halkbank ve Ziraat Bankası uzun zamandır müşterilerini uyarıyor. Bankalar, resmi web sayfaları üzerinden yaptığı açıklamasında yatırım e mevduat hesabı olanlar ve hesaplarında 10 yıl boyunca işlem yapmayanlar için son tarihin 15 Haziran olduğunu duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre yatırım ve mevduat hesabı olanlar 15 Haziran tarihine kadar şubelerine gitmeyenlerin 10 yıl boyunca kullanılmayan hesaplarındaki miktarlar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredileceği ifade edildi.

HALKBANK AÇIKLAMA YAPTI

Açıklama yapan bankalardan birisi Halkbank olarak karşımıza çıkıyor. Halkbank, yaptığı açıklamasında zamanaşımına uğrayan hesaplar için müşterilerin en geç 15 Haziran tarihlerine kadar şubelere gitmeleri gerekiyor.

Halkbank yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre, Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden itibaren 10 yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir. 2020 yılı itibariyle zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesi, Bankamız internet sitesinde dört ay müddetle ilan edilecektir.

Listede bulunan mudilerimizin en geç 15 Haziran 2021 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmaları gerekmektedir.

15 Haziran 2021 tarihine kadar işlem yapılmaması halinde yasa gereği zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacaklar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

ZİRAAT BANKASI

Ziraat Bankası da resmi web sayfasında 2021 yılı içerisinde zamanaşımı uğrayacak olan yatırım hesaplarını açıklayarak, müşterilerini 15 Haziran’a kadar şubelere davet ediyor. 10 yıldır yatırım ve mevduat hesabı olan ancak hesaplarında işlem yapılmayan kişilerin hesapları, içerisinde nakit bulunsa bile aktarılacak.

Ziraat Bankası, yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

27 Şubat 2015 tarih ve 29280 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 24. maddesinde “Yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler, hesap sahibinin yaptığı en son talep, işlem veya herhangi bir şekilde verdiği yazılı talimat tarihinden, yatırım fonu ve değişken sermayeli yatırım ortaklıkları için ise tasfiye tarihinden başlayarak on yıl içinde talep ve tahsil edilmemesi halinde zamanaşımına uğrar ve Yatırımcı Tazmin Merkezine (YTM) gelir kaydedilir” denilmektedir.

Zamanaşımına uğrayacak yatırım hesapları listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin YTM’ye devir yapılacak tarihten önce şubelerimize başvurmaları gerekmekte olup, listede belirtilen tarihe kadar işlem yapılmaması halinde yatırım hesaplarındaki her türlü emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler Yatırımcı Tazmin Merkezine devredilecektir.

Bankalar, müşterilerin mağdur olmaması için en geç 15 Haziran’a kadar şubelere başvuruda bulunması gerektiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir