Ekonomi

Çoğu kadın devletin verdiği bu hibeleri bilmiyor! Devletten kadınlara geri ödemesiz destekler 2021

Devlet, kadınlara çoğu dönemlerde maddi destekler vermeye devam ediyor. Bu yardımlar arasında eşi vefat eden kadınlara yönelik yardım, doğum yardımı, emzirme ödeneği, işsizlik ödeneği ve lohusalık gibi pek çok yardım bulunuyor. Ancak kadınların büyük bir kısmı devletin vermiş olduğu bu sosyal yardımları bilmiyor. Peki, kadınlar devletin verdiği desteklerden nasıl yararlanabilir?

Ülkemizde verilen yarımların yüzde 61’inden kadınlar yararlanabiliyor.  açıdan zorda kalan kadınlara uzatılan destek elini bilmeyenler için detaylarıyla maddi yardımlar haberimizde

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA DESTEK

Eşi vefat etmiş olan kadınlara bu kapsam da ödeme yapılıyor. Kadınlar, resmi ikametlerin olduğu il ya da ilçe sınırlarındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabiliyor. Bu şekilde süreç başlıyor. Başvuru için sadece nüfus cüzdanı isteniyor.

DOĞUM KAPSAMINDA VERİLEN DESTEKLER

Verilen desteklerin bir kısmını da doğum yapan kadınlar oluşturuyor. Şartlı sağlık yardımı, lohusalık yardımı ve şartlı gebelik yardımları adı altında destek veriliyor.

DOĞUM YARDIMI

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından doğumunu sağ ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştiren kadınlar için tek seferlik destek veriliyor.

Doğumun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşmesi gerekiyor. İlk doğum için 300 TL, ikinci doğum için 400 TL, üçüncü doğum için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

GEBELİK YARDIMI

Nüfusun yoksul kesimlerinde hamile kalan ve sosyal güvencesi olmayan kadınlara,düzenli doğum kontrollerin yaptırmaları durumunda gebelik yardımı veriliyor. Ödeme 75 TL.

LOHUSALIK YARDIMI

Lohusalık yardımı da düzenli olarak muayene giden gebe kadınlara veriliyor. Bu ödemeden sadece muhtaç olan ve durumu olmayan kadınlara yapılıyor. Ödemeler geçtiğimiz yıl için 35 TL olarak yapılıyordu.

ŞARTLI SAĞLIK YARDIMI

Yoksul olan ailelere 0 – 6 yaş arasında çocukların düzenli bir şekilde sağlık kontrollerine götürmeleri durumunda verilen aylık yardım olarak ifade ediliyor. Verilen yardımın aylık miktarı 35 TL’dir.

MUHTAÇ ASKER AİLELERİ VE EŞLERİNE VERİLEN YARDIM

Vatani görevlerin yerine getiren askerler adına ihtiyaç sahibi olan ailelere yapılan yardımlardır. Bu ödemeyi askerin eşi, annesi ya da babası alabilir. Her ay ortalama 400 TL’lik iki ayda bir nakit olarak ödeme yapılıyor.

ÇOKLU DOĞUM YARDIMI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kadınlara çoklu doğum yardımı bel. 0 – 2 yaş arası çoklu doğum ile dünyaya gelen çocuklar için ödeme yapılıyor. Bu ödemeden yararlanmak için ne başı gelirin en az kişi başı 852 TL olması gerekmektedir. Aylık 150 TL ödeme yapılmakta, 2 ayda bir 300 TL yatırılmaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir