Sağlık

BioNTech aşısı olduktan sonra duş alınır mı? Aşı olduktan sonra neden duş alınmaz? Koronavirüs aşısı olduktan sonra duş alabilir miyim?

Ülkemizde tam anlamıyla aşı seferberliği başladı. Aşılama çalışmalarına son günlerde 1 milyon dozun üzerine çıkılmasıyla birlikte aşı olanların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Sağlık ocakları, hastaneler, mobil aşı ekipleriyle birlikte aşılama çalışmaları hızla devam ediyor. Aşıyı yapan sağlık personelleri, aşıyı yapanları bilgilendiriyor.

Aşı olduktan sonra 15 dakika boyunca kişilerin sağlık merkezlerinden ayrılmamaları ve kendilerini takip etmeleri gerekiyor. Aynı zamanda aşı olan kişilere duş alınmaması gerektiği ifade ediliyor. Peki, koronavirüs aşısı olduktan sonra duş alabilir miyim? BioNTech aşısı olduktan sonra duş alınır mı? Aşı olduktan kaç saat sonra duş alınır?

AŞI OLDUKTAN SONRA DUŞ ALINIR MI?

Herkes aşı olduktan sonra duş alınır mı? sorusuna cevap arıyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada aşı olduktan sonra duş alınabileceği belirtiliyor. Ancak “Aşıdan sonra 24 saat dış almayın” uyarısı şu anda uygulanmaya çiçek aşısı için geçerli. Koronavirüs aşısı olduktan sonra duş alabilirsiniz.

KORONAVİRÜS AŞISINDAN SONRA BANYO YAPILIR MI?

Koronavirüs aşısına ilişkin bilgi veren sağlık çalışanları aşı yapıldıktan sonra kişilerin banyo yapılamaması konusunda tavsiye veriyor. Yapılmasına herhangi bir sakınca olmadığı ancak olası bir enfeksiyon riskine karşı çok sıcak sudan sakınılmasının iyi olabileceği ifade ediliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir