Ekonomi

Ev hanımlarına emeklilik hakkı!

Günümüzde milyonlarca ev hanımı emekli olabilmek için yapabileceklerini araştırmaya devam ediyor. Hükümet, hiçbir şekilde sigorta başlangıcı olmayan ev hanımlarının isteğe bağlı olarak sigorta priminin yatırılması ile emekli olmalarını teşvik ediyor. Bu kapsamda da düşük primle emeklilik yolu açıldı.

Kısmi olarak çalışanları da ev hanımlarını da yakından ilgilendiren “İsteğe bağlı, topluluk sigorta primlerine ilişkin borçlar” yapılandırılıyor. Buna göre Nisan 2021 ve önceki aylara ilişkin olup başvuru tarihinden itibaren ödeme imkanı ortadan kalkmayan, isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primlerinin de yapılandırılmasına olanak veriliyor.

EKSİK GÜNLERİNİ YAPILANDIRANLAR EMEKLİ OLABİLECEK

Hükümet hiçbir sigorta başlangıcı olmayan ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta priminin yatırılarak, emekli olması için teşvikte bulunuyor. Babasından dul aylığı alan kadınlara ev sigortası hakkı verilen isteğe bağlı sigorta yaptıran ev kadınlarının sayısı 300 bini geçti. Bu kapsamda sigortasını başlatan ancak primini yatıramayanların primlerinin bir yıl içerisinde ödenmesi gerekiyor

TEMMUZ’DA BAŞVURU YAPANLAR

Temmuz ayında başvuru yapanlar, geçtiğimiz yıl Ağustos ayından sonraki, Ağustos ayında başvuranlar Eylül ayından sonraki dönemlere ait borçları yapılandırabilecek.

Peşin ödeme yapanların enflasyon farkı ile ortaya çıkan borcun yüzde 90’ı silinecek. Üç yıla kadar da taksitle ödemeyi seçenler yüzde 9 fark yatıracak. Bu uygulamadan yararlanmak isteyenlerin 30 Ağustos tarihine kadar başvuruda bulunması gerekiyor.

EN DÜŞÜK PRİM TUTARI 1.144 TL

Aylık prim tutarı en düşük 1.144 TL olduğu belirtildi. En yüksek ise 8.586 TL’yi bulabiliyor. İsteğe bağlı olarak sigorta ile 5.400 prim günü ile erken emekli olma imkanı bulunuyor. Bu yıl ilk defa sigorta primi yatıracak erkek ve kadınlar 5.400 prim günü ile 65 yaşında emekli olabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir