GündemSağlık

Uzmandan korkutan uyarı! Koronavirüsten daha tehlikeli olabilir!

2019 yılından beri koronavirüs pandemisiyle mücadele içinde olan dünyayı, İngiltere’deki bir uzmana göre yeni bir tehlike bekliyor. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre Profesör Anthony Harnden önümüzdeki kış ayları için grip salgını uyarısında bulundu.

Hükümet danışmanı ve üst düzey bilim insanı Anthony Harnden, “Bu kış grip, kovidden daha büyük bir sorun oluşturabilir, çünkü şu anda çok az insanın buna karşı bağışıklığı var” dedi. No10’a kovid aşıları konusunda tavsiyede bulunan Profesör Anthony Harnden, son birkaç yılda grip hastalığının ‘çok, çok düşük’ bir yayılımı olduğunu söyledi.

Grip, koronavirüsten daha tehlikeli olabilir

Pandemi, sokağa çıkma yasağı ve sosyal mesafe kuralları diğer solunum yolu virüslerinin yayılmasını engellediği için grip vakalarının “neredeyse sıfıra” düştüğünü de sözlerine ekledi. Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi (JCVI) başkan yardımcısı olarak da görev yapan Profesör Harnden, düşük oranların neredeyse hiç kimsenin gribe maruz kalmadığı ve doğal bağışıklık oluşturduğu anlamına geldiğini ve nüfusun büyük bir kısmını savunmasız bıraktığını söyledi. BBC Radio 4’ün Today programına verdiği röportajda, gribin bu kış potansiyel olarak kovidden daha büyük bir sorun olabileceğini mutlaka vurgulayacağını söyledi.

“Özellikle karantina sırasında neredeyse sıfıra inen grip yeniden dolaşıma girdiğinde, popülasyonda bağışıklığın düştüğünü ve bizi alt etmek için geri geleceğini biliyoruz” diye sözlerine devam eden Harnden, diğer verilerin, grip ve zatürreden ölümlerin şu anda kovidden üç kat daha fazla insanı öldürdüğünü gösterdiğini de sözlerine ekledi. Grip, İngiltere’de her yıl yaklaşık 17.000 kişiyi öldürüyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse de, son 18 ayda 125.000 İngiliz koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir