Ekonomi

Anayasa Mahkemesi’nden Emekliler İçin Karar Geldi!

Anayasa Mahkemesi, ücretli bir şekilde ders veren emekli öğretmenlerin yaş sınırını geçtiklerinde emekli aylıklarının kesilmesini talep eden kanunun iptalini reddetti.

Geçtiğimiz günlerde yaş sınırını aşan bir emekli öğretmen okullarda ve halk eğitim merkezinde ücretli olarak ders vermesi üzerine emekli aylığının kesilmesi üzerine dava açmıştı. Bunun üzerine Ankara 7. İdare Mahkemesi, Kanun’da bazı maddelerin değiştirilmesi talebinde bulundu.

Başvuruda, yaş haddini aşan emeklilerin ücret karşılığı ders verdiklerinde emeklilik maaşlarının kesilmesini belirten kanun maddesinin iptal edilmesi istendi. Gerekçe olarak ise bu kanun maddesinin bir sosyal hukuk devletinin amaç ve görevlerine ve eşitlik ilkesine uymadığı gösterildi.

Başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi, düzenlemenin anayasaya aykırı olmadığını açıklayarak, iptal talebini reddetti. Anayasa’nın 49’uncu maddesi gereğince devlet, çalışanların hayat kalitesini yükseltmek, çalışmalarını desteklemek ve işsizliğin en az düzeyde olduğu ekonomik ortamı yaratmakla yükümlü ve bu yükümün öncelikle genç işsiz vatandaşların istihdam edilmeleri üstüne olduğu belirtiliyor.

Bu kural uyarınca yaş sınırını geçen emekli öğretmenler örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ücret karşılığı ders verdiklerinde emeklilik maaşlarının kesilmesi riskiyle karşı karşıya kalıyorlar. Emekli vatandaşlar, bu çalışmayı bitirdiklerinde ise aylıkları yeniden ödenmeye başlıyor.

Yaş sınırı olan 65 yaşın üzerindeki bir vatandaşın emekli aylığı alırken aynı zamanda ücret karşılığı ders vermesi mümkün değil. Bu durumun ‘eşitlik ilkesine aykırı olduğu’ iddia edilerek açılan davada alınan kararla tartışmalara bir nokta konuldu. Bu hükümün ‘vatandaşların eşitlik ve özgürlük haklarına engel olmadığı’ kararı verildi.