Ekonomi

Borcu olan herkese güzel haber geldi!

Borcu olan herkese güzel haber geldi. Borç yapılandırma ile ilgili detaylar aktarıldı. Ödeme kolaylığı sunulurken, borca kat sayı uygulanmayacağı ifade edildi. 30 Eylül tarihine kadar ödeme yapanlar ise bu uygulama sayesinde kara geçecek. İşte merak edilen tüm detaylar..

Konu ile ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı milyonlarca kişiyi rahatlatacak imkan ve ödeme kolaylığını sunan yapılandırma fırsatı ile ilgili broşürler hazırladı. Yapılandırma borçlarının tamamını 30 Eylül’e kadar ödenmesi halinde borca katsayının uygulanmayacağı belirtildi. Aynı zamanda borçlarını tecil ettirenler de, taksit ödemesi devam edenler de yapılandırmadan faydalanabilecek.

PEŞİN ÖDEMEDE AVANTAJ

Vatandaşların yapılandırma ile ilgili kafalarına takılan noktalara daha kolay ulaşabilmeleri adına hızlı ve kolay bir şekilde erişebilmeleri için rehber hazırlandı. Trafik para cezaları ve diğer idari para cezalarının tamamı, motorlu taşıtlar vergisinin aslı ve faizler, öğrenim ve katkı kredisi alacaklarının tamamı ile bunlara bağlı faiz, gecikme faizi ve gecikme zamları yerine Yİ-ÜFE oranında güncelleme yapılarak hesaplanan borcun ödenmesi imkânından yararlanabiliyor.

Yapılandırılan tutarlar ise peşin ya da ikişer dönemlerde 36 aya varan taksitler halinde de ödenebilecek.

AVANTAJLAR NELER?

Yapılan açıklamaya göre yapılandırma kapsamındaki KYK borçlarının asılları ile gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE oranı esas alınarak güncellenen tutarın ödenmesi durumunda biriken gecikme zammının tahsilinden vazgeçilecek.

Aynı zamanda borçların 30 Eylül tarihine kadar ödenmesi halinde de borca katsayı uygulanmayacak. Yüzde 90 oranında indirim yapılacak.