GenelGündem

SON DAKİKA! İl il vaka sayıları açıklandı!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, resmi Twitter hesabı üzerinden geçtiğimiz haftanın koronavirüs vaka haritasını paylaştı. İl il açıklanan verilere göre her 100 bin kişide görülen vaka sayıları haritada belirtiliyor.

“İllerimizde 100.000 nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini ekte görebilirsiniz. Aşı ile umudumuz artıyor. Henüz olmadıysanız aşınızı bir an evvel olun” açıklaması yapan Fahrettin Koca, vatandaşları bir kere daha aşı olmaları konusunda uyardı.

Haftalık vaka sayısı 100 binde 10’un altındaki iller “düşük”,
11-35 arası “orta”,
36-100 arası “yüksek”,
100’ün üstündeki iller ise “çok yüksek” riskli’ sayılıyor.

Yayımlanan haritaya göre İstanbul’da her 100 bin kişide 56,75

Ankara’da 59,10

İzmir’de ise 22,16 oranında pozitif koronavirüs vakası tespit edildi.

Aşılamanın düşük olduğu yerlerde vaka sayılarında artış yaşandığı belirtilirken ünlü isimler de ‘Aşı olun’ çağrısında bulunmaya devam ediyor.

Fahrettin Koca yine Twitter hesabı üzerinden son olarak İlber Ortaylı’nın aşı ile ilgili videosunu paylaştı. İlber Ortaylı şu açıklamada bulundu:

“İnsanlık tarih boyu çeşitli salgın hastalıklarla mücadele etti. Bu salgın hastalıkların zulmünden ancak bazı hekimlerin bulduğu aşı sistemiyle kurtulabildi. Şu anda da bunların belki en korkuncu ve dayanıklısıyla savaşıyoruz. Koronavirüs’e karşı mutlaka aşılanalım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir