GenelGündem

Bilim Kurulu Üyesi vatandaşı uyardı! Bayramda nelere dikkat edilmeli?

Kurban Bayramı yaklaşırken uzmanlardan da koronavirüs uyarıları gelmeye devam ediyor. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da Kurban Bayramı tatili öncesi uyarılarda bulunan isimlerden biri. Yaklaşan bayram için maske, mesafe, hijyen kuralını hatırlatan İlhan vatandaşları aşı konusunda da uyardı.

 

“Bu dönem biraz farklı bir dönem. Bu dönem korunmayı hepimiz biliyoruz. Bayram gelirken aşımızı olarak bayrama girmeye niyet etmiş olmalıyız. En azından 1 doz aşı olursak bayramdan sonra ikinci doz sıramız gelecektir” şeklinde konuşan İlhan bayramda çok kalabalık olunmaması gerektiğine de dikkat çekti:

“Elbette büyüklerimizi ziyaret edelim; ama maskeye, mesafeye dikkat edelim. Aşılarını olmayan vatandaşlar varsa onların da bayrama girmeden aşılarını olmasının doğru olacağını ifade etmek gerekiyor.”

Kalabalıktan Uzak Durulmalı

Prof. Dr. İlhan, kurban satış ve kesim yerlerinde kalabalık oluşabileceğine dikkat çekerek, “Kurban Bayramı’nda hem kurbanlık seçimlerinde hem de kesim yerlerinde bir kalabalık haliyle olacaktır. Kurban kesimine olabildiğince az sayıda kişi gitmekte fayda var. Bir aileden 2 kişinin gitmesi doğru olacaktır” açıklaması yaptı.

Tokalaşmak da Tehlikeli

Geçen sene Kurban Bayramı’nda olduğu gibi tokalaşmak yerine sopa kullanılmasının daha doğru olduğunu ifade eden Prof. Dr. İlhan, sözlerine şöyle devam etti:

“Dezenfektan bulunduruluyor kurban kesim yerlerinde; ama tokalaşmak yerine yine sopa kullanılabilir. Bir de bu kalabalık yerlerde vatandaşların sigara içmemesi gerektiğini de söylemek gerekiyor. Sigara içmek maskeyi çıkarmaya sebep oluyor hem kurban satış yerlerinde hem de kurban kesim yerlerinde. Maskenin çıkmaması sağlanmalı. Kurbanlıkları vatandaşlar Türkiye’nin farklı yerlerinden getiriyor. Virüsün çok kalabalık yerleri sevdiğini düşünürsek, buralarda mutlaka maske takmaya özen gösterilmeli. Temastan, tokalaşmaktan kaçınmalı, geçen yıl olduğu gibi tokalaşma çubuğu kullanmanın doğru bir yaklaşım olacağı kanısındayım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir