Emlak

TOKİ tarafından aylık 667 TL taksitle 336 adet 2+1 daire satışa sunuldu!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından aylık 667 TL taksitle başlayan 336 adet 2+1 daire satışa sunuldu! Daireler ön şartsız, kurasız başvuru önceliğine göre satılacaktır. TOKİ konut satışı başvuruları başladı ve 30 Eylül 2021 tarihinde sona erecektir. Peki, hangi ilde bu konutlar satılıyor? Dairelerin büyüklükleri ne kadar? Daireleri almak için ne kadar peşinat isteniyor? TOKİ başvuruları nereye yapılıyor? İşte detaylar…

TOKİ, Balıkesir İli Manyas İlçesi Kızık Mahallesi toplu konut projesi 625 daire ve 2 ticaret merkezinden oluşuyor. Bu projede yapımı tamamlanan 336 ev açık satışa sunulmuştur. Dairelerin peşin fiyatı 136.462 TL ile 199.932 TL arasında değişmektedir. Dairelerin fiyatları bulunduğu kata, büyüklüğüne ve bulunduğu cephesine göre farklılık göstermektedir.

SATIŞA SUNULAN DAİRELERİN BÜYÜKLÜKLERİ

Satışa sunulan Brüt Alan bu dairelerin brüt alanları 74.24 – 76.9 m² dir. Net oturum alanları ise 58.44 – 60.48 m² arasında değişmektedir.

DAİRE SATIŞLARI

Tüm daireler yüzde 12 peşinat, aylık 667 TL ile 977 TL arasında değişen taksitlerle satılmaktadır. En düşük dairenin peşinatı 16.375 TL’ye tekabül etmektedir.

Konut alıcıları, peşinat miktarını Bankaya yatırarak Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzalayacaklardır. Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, Türkiye İstatistik Kurumunca belirlenen TÜFE ve Yİ-ÜFE oranlarından en düşük olana göre belirlenecek oranda artırılacaktır.

5. Peşinat ve Vade Seçenekleri: %12 peşinat bedeli için 180 ay vade

6. İlk taksit ödeme tarihi; Konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.

7. İlk dönemsel artış tarihi; Konut teslim tarihine göre İDARE’ce belirlenecektir.

8. Konutların teslim süresi, sözleşme tarihinden itibaren 36 aydır

9. Konut satın almak için başvuruda bulunan kişilerin;

– T.C. vatandaşı olması,

– Başvurulan projenin bulunduğu il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması,

– Başvuru sahibinin kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve tapuda kayıtlı kat irtifaklı/kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün veya müstakil konutunun bulunmaması (tarla, bağ, bahçe, köyevi ve iş yeri hariç)

– Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması gerekmekte olup, ancak, eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.

– Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 6.500.00 TL olması, (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 6.500.00 TL olması gerekmektedir.)
10. Sözleşme aşamasında ibraz edilecek belgeler:

– Başvurulan projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olanların kimlik ibrazı yeterlidir. Kayıtlı olmayanlar için Nüfus Müdürlüklerinden alınacak son 1 (bir) yıldır projenin yer aldığı ilde ikamet ettiğini gösterir belge.

– Hane halkı gelirinin en fazla net 6.500.00 TL olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri,

• Başvuru sahibi evli ise kendisi ve eşinin ayrı ayrı gelirini kanıtlayan belge (tabi olarak çalıştıkları sosyal güvenlik kurumundan çalıştığına dair alınan belge ile maaş bordroları vb.)

• Başvuru sahibi veya eşi çalışmıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumundan çalışmadığına dair belge

11. Alt gelir grubu projelerinde sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyeceklerdir.
Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecektir.

12. Konut satış bedellerine, KDV, Banka Komisyonu (BSMV ile birlikte) dâhil edilmemiştir. Bu tutarlar hak sahibi olacaklara aittir.

TOKİ daire satışları ile ilgili diğer tüm ayrıntıları görüntülemek için BURAYA TIKLAYINIZ