Gündem

AKP’den belediyelerin yetkilerini kısıtlayan yeni bir kanun teklifi!

AK Parti tarafından meclise, belediyelerin önemli yetkilerini kısıtlayan yeni bir kanun teklifi verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan iktidar olduğu ilk yıllarda yerel yönetimlerin güçlendirilmesini savunurken şimdi belediyelerin yetkilerini kısıtlamak istemesi tepkilere neden oldu.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, AK Parti iktidarın belediye yetkilerini kısıtlama teklifine tepki göstererek şu açıklamalarda bulundu;

‘’Belediye yetkilerini gasbetmeye yönelik maddelerden biriyle karşı karşıyayız’’

Kanun teklifinin görüşülen bu maddesinin lüks kampçılık turizminin yasal altyapısını oluşturmayı amaçladığı söyleniyor ancak AKP iktidarının büyükşehir belediyelerini kaybetmesiyle her torba kanunun içine yerleştirdiği, belediye yetkilerini gasbetmeye yönelik maddelerden biriyle karşı karşıyayız.

AKP iktidara geldiği ilk yıldan beri yerel yönetimlerin güçlendirilmesini savunurken şimdi belediye yetkilerini merkezde toplama politikası izlemektedir. AKP 2002 Seçim Bildirgesi’nde “Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi yönünde atılacak cesur adımlar, toplumun kendi gücüyle çağdaşlaşmasının önünü açacaktır.” ifadesine yer vermiş, 2014 Seçim Beyannamesi’nde de belediyelere verilen vergi paylarının ve yetkilerin artırılmasını savunmuştur. Bu amaçla da 2013 yılında Büyükşehir Belediyesi Yasası çıkarılmış ve belediye yetkileri artırılmıştır ancak AKP, 31 Mart 2019 tarihinde belediyeleri kaybetmesiyle birlikte, torba kanunlara serpiştirdikleri maddelerle belediyelerin yetkilerini birer birer elinden almaktadır. Bu kanun teklifinde de bahsi geçen işletmelerle ilgili olarak iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı verme yetkisi belediyelerin elinden alınarak bakanlığa verilmektedir.

‘’AKP belediyelerin vatandaşa hizmet etmesini engellemek istiyor’’

Vatandaşa verecek bir şeyi kalmayan AKP belediyelerin yetkilerini kısıtlayarak, gelirlerini azaltarak belediyelerin vatandaşa hizmet etmesini engellemek istemektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir