Sağlık

Kurban Bayramı’na sayılı gün kala bu hastalığa dikkat edin!

Kurban Bayramı’nın başlamasına sayılı gün kala Dermatoloji Uzmanı Dr. Gülbiye Güler tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Güler yapmış olduğu açıklamasında Kurban Bayramı’nda hayvanlardan insanlara bulaşabilecek orf hastalığına dikkat çekti.

Orf hastalığı hayvancılık ile uğraşan kişilerde ya da kasaplarda meslek hastalığı olarak da tanımlanabiliyor.

6 – 4 HAFTADA EN BÜYÜK BOYUTA ULAŞIR

Medicana Bursa Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gülbiye Güler, yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeyi kaydeti:

“Küçükbaş hayvanların ağız içi, dudak, kasık ve burun delikleri gibi kılsız bölgelerde su kabarcığı veya sert nodüller tarzda görülür. İnsanların en fazla el parmak sırtlarında, el sırtlarına, el bileklerine, ön kollarına ve yüzüne bulaşır. Hastalığı yapan Parapox virüslerinden ORF virüsüdür. Hayvanın eti, derisi ya da yününden insanların ellerinde küçük sıyrıklardan, kesimde kullanılan bıçaklarda yaralanma sonucunda bulaşır. Bunu takiben yaklaşık bir hafta sonra bulaştığı yerde yara oluşmaya başlar. Hastalığın 6 evresi vardır. Küçük bir sivilce tarzından başlayıp daha sonra ortası çökük kırmızı mor renkli sert hedef tarzı nodüle döner. İyileşme döneminde üzerinde ince bir kabuk oluşur. Etrafında kıl varsa dökülür. 6 ile 4 haftada en büyük boyuta ulaşır. Yarada ağrı, kaşıntı ve bölgesel lenf düğümlerinde şişmeler olabilir”

ET YEMEKLE YA DA HASTA OLAN BİR İNSANLA TEMASTAN BULAŞMAZ

Güler, açıklamasının devamında hastalarda yara oluştuğunu ancak bu durumun genellikle 1 haftada kremlerle ortadan kalktığını söyleyerek, “Fakat iyileşme olmayınca, farklı korkutucu bir renk almaya başlayınca doktora başvurma gereği duyarlar. Bazen uzman olmayan kişiler tarafından çıban zannedilerek boşaltmaya çalışılmakta, el üzerine bakteriyel enfeksiyonlar eklenmesine yol açarak olayın daha karmaşık bir hal almasına sebep olurlar. Normalde ORF hastalığı ciddi bir sağlık sorununa yol açmaz. Kolayca tedavi edilebilir. Hekim tarafından 10 15 gün önce küçükbaş hayvan ile temas edip etmediği sorgulanır ise tanıya daha kolay ulaşılır. ORF hastalığı hayvan eti yemek ile ve hasta olan bir insandan başka insana bulaşmaz” ifadelerini kullandı.