GenelGündemSağlık

Uzmanlardan bayram uyarıları gelmeye devam ediyor! Bu bayramda da sarılmak yok!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Ülkemizde son günlerde vaka sayılarında artış ve Delta varyantında yayılım söz konusu. 1 Temmuz’da normalleşmeye tam geçiş ve Kurban Bayramı‘nın gelişiyle vatandaşın salgın konusunda esnek davranması da uzmanları endişelendiriyor. Olası bir durumda yeniden kapanmaya gidebileceğimizin altını çizen uzmanlardan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk de Kurban Bayramı ile ilgili vatandaşları uyaran isimlerden.

Vatandaşları Kurban Bayramı’nda temastan kaçınmak konusunda uyaran Oğuztürk, Delta varyantının son dönemde yayılım eğiliminde olduğunu ve bu varyantın orijinal virüse göre yüzde 60 daha bulaşıcı olduğunu hatırlattı.

Oğuztürk ayrıca, aşılama programına dikkat çekerek, aşılama bu oranda ilerlemeseydi ağır hasta ve ölüm sayılarının çok daha fazla olabileceğini, aşı olmayan vatandaşların da aşılarını mutlaka olması gerektiğini kaydetti.

Temmuzdan İtibaren Değişim Var

Oğuztürk açıklamalarına, normalleşmeye geçilen 1 Temmuz’dan itibaren virüs yayılımında yeniden hareketlenme olduğunu söyleyerek devam etti:

“Virüsün sosyal hareketlilikten beslendiğini ve Temmuz’un başından itibaren de sosyal hareketliliğin arttığını biliyoruz. Bu anlamda vaka sayıları bir miktar artmış ve azalma eğiliminin de ortadan kalktığını görmüştük. Buna ek olarak, bizim şuan ki en büyük sıkıntılarımızdan birisi de varyant virüsün toplumda yaygın olma eğiliminde olması. Siz de takdir edersiniz ki bulaştırıcılık özelliği diğer varyantlara göre Delta varyantında yüzde 60 daha fazla. Bu da çok daha kısa süre içerisinde pozitif bir insandan diğerine virüsün bulaşma ihtimalini ortaya çıkarıyor. Bu da vaka sayılarının artmasındaki önemli nedenlerden biri olarak kabul edilmeli. Benim şahsi kanaatim, varyant virüslerin egemen olması, toplumdaki bu sosyal hareketlilikten çok daha riskli bir durum.”

Aşılamada İyiyiz

Aşının toplumsal bağışıklık üstündeki rolüne de dikkat çeken Oğuztürk, “Biz eğer hızlandırılmış aşı uygulamasına geçmiş olmasaydık şu an vakalar çok çok daha fazla olabilirdi. Hem vefat anlamında, hem de hastanelerin servis ve yoğun bakımına yatış anlamında çok daha yüksek rakamlar karşımıza çıkabilirdi. Şükür ki şu an itibariyle ivme kazanmış ve hızla ilerleyen bir aşı kampanyası var. Bizim Kurban Bayramı’ndaki bu toplumsal riskin artmasına karşın, hızlı bir şekilde aşılamayı hızlandırmamız gerekiyor. Şu an itibariyle biz ne kadar çok aşı olursak yeni vakaların olma ihtimalini de o kadar çok azaltmış olacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir